Amasya İtimat

Hemşehrimiz “Ağaçların Picassosu” Korkmaz ilçemizi ziyaret etti

Aslen ilçemize bağlı Sofualan köyünden  olup, Samsun-Tekkeköy’de  yaşayan  Ahşap Sanatçısı Yüksel Korkmaz, 26 Temmuz 2022 Salı günü Taşova’yı ziyaret etti.

Korkmaz, Taşova Yerel Eylem Gurubu YEG Derneğini ziyaret ederek Yönetim  Kurulu  Üyesi Ahmet  Günaydın ve YEG Derneği Müdürü  Gülhan Çakır ile Uluköy yolu üzerinde faaliyet gösteren  ATA Kontraplak sahiplerinden Sezai Andaç’ı ziyaret etti.

Doğada yok olmaya  bırakılmış ağaçları adeta bir sanat eseri haline  getiren  “Ağaçların Picassosu” olarak  bilinen Yüksel Korkmaz’ı dönemin Samsun Valisi İbrahim Şahin atölyesinde ziyaret etmişti.
Samsun’da ormanlık alanlardaki kokulu ardıç ve ceviz ağaç  çeşitlerinden elde ettiği kök ve dalları, özgün ahşap sanatıyla sanat eserine dönüştüren Korkmaz,  ahşap sanatı konusunda bir hayli iddialı.  İtalya, Türkmenistan gibi bazı ülkelerde yarışmalar girip,  sergiler açan Korkmaz bu tür sanat eserlerinin bölgemiz ile Türkiye turizmi açısından önemli olduğunu vurguladı.
Yaklaşık  40 yıldır bu tür eserleri elde etmek için  uğraşılar veren  ve kerestecilik  işlerinin ,  yanısıra  özgün ahşap sanatıyla uğraştığını  söyleyen Korkmaz; ” Türkmenistan’da Devlet Başkanının eşine at hediye ettim. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezinde bizzat teşekkürlerini sundu.ve bir çok devlet adamı atölyemizi ziyaret etti. Hedefimiz; ÖNEMLİ BİR EKSİKLİK OLARAK GÖRDÜĞÜMÜZ ülkemizin uygun bir yerinde Ahşap Sanat Müzesi kurmak. Özellikle kırsal bölgelerinde yani orman köylerinde odun dışı orman envallerinden süs eşyaları yaparak sanat atölyeleri kurmak ve bölge insanına bir katma değer oluşturmak. Böylece ülkemiz turizmine katkı sağlamayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle