HASTANEMİZ KADERİNE TERK EDİLDİ

Taşova Devlet Hastanesi yine kaderine terk edildi. Kısa bir süre   Dahiliyecisi, Çocuk Doktoru, Kadın Doğum doktoru ile  halkımıza hizmet veren  Hastanemizde in-cin top oynuyor.İddiaya göre Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterinin Taşova Devlet Hastanesini  kaale almaması  ilçemiz ve köylerinde   yaşayan vatandaşların tepkilerine neden oluyor.

 

2013 yılı verilerine göre 1 dahiliye uzmanı, 1 Genel Cerrah,1 Anestezi ve Reaminasyon Uzmanı,1 Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, 4 diş hekimi, 5 pratisyen hekim, 36  hemşire ve 14 ebenin hizmet verdiği hastanemizde . Temmuz ayında başlatılan “ Evde Sağlık Hizmeti “ birimi 107 hastaya 1409 ziyarette bulunmuştu.

 

İlçemiz halkı,  Dahiliye doktoru, Kadın  doğum doktoru, Çocuk hastalıkları doktorunun olmamasına tepkisini yükseltiyor. 63  yerleşim yeri olan ilçemizde , vatandaşlar  hasta olduğunda  Amasya, Erbaa ve Samsun hastanelerine gitmek zorunda kalıyor.İl Sağlık Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği  konuya duyarsız kalıyor. Geçici de olsa görevlendirme yapılmıyor.

Taşova Devlet Hastanesinde sahipsizlik ve ilgisizlik sonucu neredeyse her gün bir doktor eksiliyor. Edinilen bilgiye göre, son olarak atanan Dahiliye Uzman doktoru 15 gün çalıştı eş durumundan  ayrıldı. Başta Dahiliye olmak üzere Kadın Doğum uzmanı, Çocuk hastalıkları uzmanı branşlarda  mutlaka uzman doktor tayin başvurusu yapılmıştır. Atamalarda siyasi iradenin önemini hepimiz biliyoruz. Boş olan branşlara atama yapılmadığı takdirde devlet hastanesi tam bir çıkmaza girecek.

 

Hizmete açıldığı günden bu yana yaşanan doktor sıkıntısı nedeniyle adeta eski günlerine dönen, 50  yataklı devlet hastanesinin  dahiliye servis kapısında zincirli kocaman kilidin olduğu günleri hatırlatıyor.Taşova Devlet Hastanesinde yaşanan hekim sıkıntısı hat safhaya ulaştı.Kadın doğum uzmanı, Dahiliye uzman doktoru sıkıntısı yaşayan hastanede çocuk doktorunun yokluğu  servislere kilit vurdurma aşamasına getirdi. Hastanede bir zamanlar doktor kapılarında sıra bekleyen vatandaşlar, yaşanan sıkıntılara tepki gösteriyor. Halk, Devlet hastanesinde yaşanan doktor sıkıntısının en büyük nedeninin siyasilerin duyarsızlığı olduğunu belirtiyor. Vatandaşlar, bir türlü düzene kavuşamayan hastanede birçok hekimin kalmak istemediği, giden doktorların yerine ise yeni doktorların gelmediğini belirterek; “Amasyamızı siyasi iradede temsil eden  birçok Milletvekili olmasına rağmen 63 yerleşim alnında 31.300 nüfusun yaşadığı insanlara  sağlık hizmeti veren hastanemizin sahipsiz kalması bizleri kahrediyor. Hakkımız olan sağlığımızla ilgilenecek ve branşlarında uzmanlaşmış doktor talebimize cevap verebilecek bir yetkilinin sesimizi duymasını ve bu mağduriyeti gidermesini bekliyoruz.

hastane 001 hastane 002 hastane 004 hastane 005 hastane 006 hastane 008 hastane 009 hastane 010

1 4 3 2

Yorum Ekle