Amasya İtimat

HASAT ŞENLİĞİ ETKİNLİĞİ

mde

EDİRNE KIRMIZISI TANITILDI..

Edirne’de Trakya Üniversitesi tarafından yapılan akademik çalışmayla yeniden gün yüzüne çıkarılan Edirne kırmızısına rengini veren ‘Rubia Tinctorum’ bitkisi için düzenlenen hasat şenliği başladı.

Rengin tarihçesi ve kullanıldığı alanların anlatıldığı etkinliğin ilk kısmında Edirne kırmızısına boyanmış kemanlarla konser verildi..

Şair Yazar Kasım Alper Özdemir’in de komitesinde olup sunum yaptığı etkinliğin sponsoru Türkiye’nin önemli erkek giyim mağazalarından Kiğılı idi.

EDİRNE KIRMIZISI RENKLİ KEMANLARLA KONSER

Etkinlikte Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ahmet Hamdi Zafer’in de eşlik ettiği Trakya Ensemble Grubu, Edirne kırmızısına boyanmış kemanlar eşliğinde konser verdi. Konser öncesinde kemanların yapım ve boyama sürecine dair videolar izlenirken sonrasında klasik müzik ve Balkan türküleri seslendirildi.

Konser sonrası Edirne kırmızısı renkli semazen Selim Karadeniz ise Kasım Alper Özdemir’in şiirleri eşliğinde sema yaptı..

KÜLTÜREL MİRASI YAŞATABİLMEK BİZİM İÇİN BÜYÜK GURUR

Edirne kırmızısından ürünler üreten firmanın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hilal Suerdem de, çalışmaların kendileri için hem kültürel hem de sosyal sorumluluk ifade ettiğini belirterek, “Burada iki işlev aynı anda bizim için çok önemli çünkü burada hem ülkemize kültürel bir borcumuzu yerine getiriyoruz hem de bir sosyal sorumluluk yerine getiriyoruz. Bu proje bizim için gerçekten çok önemliydi. Hikayesi ile büyük ilgi gören bu kültürel mirasa sahip çıkabilmek ve yaşatabilmek bizim için büyük gurur” dedi.

BÜYÜYEREK GİDEN BİR YOLA DÜNÜŞTÜ’

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erhan Tabakoğlu da, Edirne kırmızısında bugüne kadar yaptıkları çalışmaları anlattı. Prof. Dr. Tabakoğlu, “Bu çalışmalar gittikçe büyüyerek devam edecek bir yola doğru girdi. Tarımsal araştırmamız sahip çıktı ve bunu bir ürün olarak ekti ve şimdi belki de bunu bir alternatif ürün olarak vatandaşlarımıza ‘bunu ekin, ticari değeri bu’ diye sunabileceğiz. Böyle büyüyerek giden bir yola dönüştü” diye konuştu.

Etkinlik sonunda Edirne Valisi Kürşat Kırbıyık emeği geçenlere teşekkür etti.

Yorum Ekle