HAMSİ FESTİVALİNDE 500 KİLO HAMSİ TÜKETİLDİ…

1960’lı yıllarda hamsi balığı ile tanışan ilçemizde, yerli halk ve köylerde yaşayan vatandaşlarımız hamsi balığının kokusu ve temizlemesinin zorluğundan dolayı uzun süre alışamamıştı. O dönemlerde Doğu Karadeniz’den ilçemize yerleşen vatandaşlarımız tarafından tüketilen hamsi artık yediden yetmişe herkes tarafından tüketiliyor.  Izgara, tavada ve buğulama olarak yapılan hamsinin kılçığı bile  faydalı.

2003 yılında ilçemizde kurulan Taşova Karadeniz Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından farklı bir etkinlikle ilki düzenlenen Hamsi Festivali 25 Ocak 2020 Cumartesi günü ilçe meydanında gerçekleştirildi.

Dernek Başkanı Adem Atasoy; ”Geleneksel hale getirdiğimiz Hamsi Festivalinin müzik bölümünü Elazığ’daki deprem dolayısı ile bu yıl iptal ettik. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diliyorum. Bugün 500 kilo hamsi temizlenerek halkımıza sunuldu, afiyet olsun.”

Saat 11.002de başlayan festivale; Amasya milletvekili Hasan Çilez, Belediye Başkanı Bayram Öztürk ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Yorum Ekle