Amasya İtimat

HALKIN, HAKKIN RIZASI…

Yılmaz Sergen
Zaman zaman pozitif eleştirel yazılar yazmaya çalışıyorum. Sesli düşünmeyi severim. Derdim ne bir partiyi öne çıkarmak nede bir başka partiyi orantısız eleştirmek.
Benim derdim memleketimin devasa avantajlarıyla daha iyi yönetilerek milletimizin hak ettiği ama bir türlü ulaşamadığı refah seviyesine ulaşması. Hak edenin hak ettiği yerde olması. Torpilin yerini liyakatın, israfın yerine tasarrufun, kalkınmanın esas alındığı kaynakların yerinde ve verimli kullanıldığı; tarafsızlığın, şeffaflığın hakim olduğu refahın olabildiğince artıp tabana eşit olarak dağıtıldığı bir düzenin ülkemiz adına daha iyi olacağını yazmaya çalışıyorum.
Bu ülke senelerdir sorgusuz yandaş yaklaşımdan çok çekti. Bakış açımız tercihlerimiz asla yandaş odaklı olmamalı vatan olmalı, millet olmalı, kamu yararı olmalı. Ben değil biz olmalıydı.
Mahalli seçimler yaklaşıyor bence en önemli seçim. Yerelde yapacağınız objektif akıllı tercih bölgenizin ya nefes almasını sağlayacak ya da beş yıllık bir kayıpla oturduğu koltukta birilerin egosunu tatmin edip kaynak israfına, kayırmacılığa hısım akraba kadrolaşmasına oylarınızla onay vereceksiniz. Yani onay merci sizlersiniz sonradan yapacağınız beyhude ahların vahların hiçbir anlamı olmayacaktır.
Oylarınızla ilinizin ilçenizin bölgenizin geleceğini inşa edeceksiniz. Bunun için oylarınız bölgeniz için ülkeniz için çok kıymetli olduğunun farkında olmalıyız.
Etrafınızda dürüstlüğüne, birikimine, vizyonuna inandığınız hiçbir ahval da dürüstlüğünden, hizmetinden taviz vermeyecek, bölgenize dokunarak kaderini değiştirebilecek kapasiteye sahip olanları ilinizin, ilçenizin beldenizin başına geleceğiniz adına oylarınızla getirmelisiniz. Partileri vizyoner dürüst insanları aday yapmaya zorlamalısınız.
Ceketimizi koysak kazanırız aşağılayıcı yaklaşımının ülke olarak bedelini çok ağır şekilde ödenmedi mi?
Kasabalarınızın köyleşmesinin bölgemizin küçülmesinin nedenlerinde biri bu olabilir mi?
Geçmiş dönemlerde ilçemizde Belediye başkanlığına aday olan rahmetli sanayici Hacı ustanın kaybetmesine çok şaşırmıştım. Hacı usta ilçemizde sanayicilikte bir ekol canlı bir okuldu. Yanında çalışanların anlattıklarını duyunca sanayici bir dehanın ilçemiz adına yapacak çok şeyleri olabilirdi pas geçip üretkenliğinden yeteri kadar faydalanamadık. Büyük bir fırsatı kaçırmış olabiliriz.
“Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar; ibret alınsaydı tekerrür eder miydi?”
Tunceli’deki Komünist başkanın göçü terse çevirmesi ufacık bir yerde milyon dolarlık ihracatı, üretimdeki gayretleri şeffaflığı, öğrencilere yaptığı destek, kamu kaynakları yerinde kullanması, makam aracı yerine kendi aracını kullanması bunun gibi dikkat çeken uygulamalarını aslında her belediyenin, her belediye başkanının yapabilme imkanına sahiptir. Bunun yolu bunları yapabilecek kişiyi bulup seçerek görev başına getirmektir.
Uyguladığı yönetimle milletin gönlünde yerini almış devletin milletin hakkını yetim hakkı olarak bilip icraatını buna göre yapan yöneticilerden haberdar olmalıyız. Rahmetli Recep Yazıcıoğlu, Refik Öztürk, Komünist başkan gibi dürüstlüğe, hizmete dair önemli işler yapan bu yöneticileri farklarını tarzlarını bilmeliyiz. Bu tür yöneticileri çıkartacak, devamını getirecek olanların bizler olduğunun farkında mıyız?
Kaynaklarımız az ve çok kıymetlidir. Bu harcanan para aziz milletin alın teridir, ekmeğinden aşından kıstığıdır, çocuğunun okul harçlığı, kızının çeyiz parası geleceği adına biriktirdiği kefen parasıdır.
Yönetime talip olanlar ne yaptığının farkında olup emanet aldıkları kaynakların nasıl biriktirildiğinin şuuruna sahibi olmalıdır ve bu hassasiyete göre hareket edebilecek karaktere sahip olmalıdır.
Defalarca yazdım; Bizim ülkemizin sahip olduğu imkanlarla olması gereken yer asla burası olamaz.
Ülkemizi bölgemizi daha iyi bir geleceğe taşıyacak olanlar;
Bizlerin onayıyla göreve gelecek vizyoner, liyakatlı dürüst, milletinin hakkını hukukunu geleceğine sahip çıkabilecek karaktere sahip idarecilerdir.
Halkın hakkın rızasına ram olacak bir yönetim.
Vereceğiniz oyun ne demek olduğunu anlamadan rastgele parti taassubuyla verilecek oyları bir kere daha gözden geçirmeliyiz.
Vereceğiniz oylar birilerinin koltuk egosu değil çocuklarınızın, torunlarınızın milletimizin geleceği adına olsun.

 

Yorum Ekle