Amasya İtimat

HAK EDENE

Yerel seçimlerin ilçemizde hareketli geçmesi beklenmektedir… Kongre ve diğer belirsizlikler nedeni ile adaylar kesin olarak belli değildir.  Adaylığını deklere eden şimdilik Mustafa Korkmaz’dır… Diğer  siyasi partilerde özellikle AKP de aday adaylığı için çok sayıda talep olup, bunu CHP  izlemektedir. Bu atmosfer içerisinde senaryolar yazılıp çizilmekte, partiler  kazanmanın her türlü ince hesaplarını yapmaktadırlar…

 Taşova dışından, ithal adayla seçime girme hesabından tutunda, oy potansiyeli yüksek olan şahısları nasıl aday yapabiliriz çalışması, partilerin ön  faaliyetleri arasındadır. Yerel seçimleri genel seçimlerden ayırtan özelliklerden biri  bölgesel faktörlerdir. Partinin önemi olsa da, özellikle ilçemizde parti fazla önem arz etmemektedir. Geçmiş seçimler bunun bariz örnekleri ile doludur…  Yerel siyasetteki kural, Seçmen adayını  her türlü değerlendirmeden geçirir, sonucu belirler, sandıkta  nihai kararını verir.

 

 Merkezi hükümet ve AKP nasıl seçim alması gerektiği üzerine teknik ve taktiksel bir çalışma yapmaktadır. Buna rağmen mevcut Belediye Başkanı Sn. Mustafa Korkmaz, diğer adaylara göre seçime bir adım önde başlamıştır… Bunun nedeni ise devam eden projeleri, 4,5 yıl içerisindeki yaptıklarıdır.  Kabul edip etmemek size bağlıdır… Mustafa Korkmaz bir  adım önde başlıyorsa, sorumlusu AKP’dir. Muhalefet olmasına rağmen bir adım önde yer alabiliyorsa, serzenişe gerek yok. Belirlediği öncelikli problemleri halletmeye çalışmakta olup, gelecek dönem içinde alt yapı ve katı atık tesisleri projesini de açıklamıştır.

AKP İktidar iken Taşova’ya ne yaptı? Bunu sormak gerekir. Merkezi idare kontrolü elinizde, ne  oldu, neler yapıldı?. Aktarılan ödeneklerin, yapılan yatırımların olağanlar hariç şeceresini çıkarın, millet de bilsin. Havanda su döverek birkaç iyi niyetli çalışan partili ve  meclis üyesinin gayreti dışında neler oldu? Onlarda sadece gayrette kaldı. Birileri yapmaya çalışırken diğerleri bozmaya az-metti… Taşova’nın geleceği olan projeler askıda kaldı ve bunlarda büyük ihtimalle yerel seçimlerde, seçim vaadi olarak temcit pilavı gibi ısıtılıp önümüze servis yapılacak. Taşovalı inanacak mı bunlara  belli değil. Belediye üzerinden politika yapılarak yerel iktidarı ele geçir-menin hesapları tutacak mı? Sormayacak mı Taşovalı? Yüksek Okulum nerede, sormayacak mı Tarıma dayalı sanayicim, Özel müteşebbis-lerin yatırımı nerde?..

  Merkezi siyasette,Taşova’nın mı günahı var Taşovalı’nın mı?  Önce bunun irdelenmesi, hem de sağlıklı bir şekilde irdelenmesi gerekir.  

Çaydibi’nin Taşova’ya bağlanması hususunda ise bu iki belediye encümeninin  aldığı kararla oluşan  bir olgudur. Taşova merkezi için faydadan çok zararı olacağı da alenen bellidir.  Adli Güvenlik, sağlık, eğitim ve  yerel hizmette zamanla aksaklıklarda  olacaktır. Taki bu mesafe arası yapılarla dolana kadar. Ödenekte de problemler olacaktır. Çaydibi’nin oy potansiyeli belli bir partiye fazla olabilir. Bunu amiyane benzetme yaparsak, gelecek seçimler merkezi nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) kayıtlarına  göre yapılacağından, kullanıla-cak oy şimdiden bellidir. Metropollerden veya  illerden  taşıma oy olmayacak, Taşova’yı Taşova da yaşayanlar seçecektir. Hak edeni seçecektir.

İstanbul’dan, Ankara’dan  çekilen fotoğraf Taşova’yı net olarak göstermez.

Taşova’nın  resmi Taşova ‘da çekilir.

 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.