Amasya İtimat

GÜZEL TAŞOVA’DA VERGİ HAFTAMIZ VESİLESİYLE

(27 ŞUBAT 2012 – 04 MART 2012)


Verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının arttırılması, Kamuoyunda sağlıklı vergi bilincinin oluşturulması ve bu konudaki sorunların tartışılması amacıyla 1990 yılından beri her yıl şubat ayının son haftası Vergi Haftası olarak kutlanmakta olup bu Yıl 23’cüsünü kutladığımız Vergi Haftası dolayısıyla Sizlere Misafir oluyorum. Bu vesileyle Merhaba diyor, ülkemize huzur ve refah diliyorum.


Devletin err önemli finansman kaynaklarından biri olan‘”Vergi Verme-Vergi Ödeme”


 


vatandaş olmanın en önemli gereğidir. Vergi; devletin kişilere ödeme gücüne göre yüklediği ekonomik ödevdir. Verginin en önemli işlevi devlet harcamalarını etkili, ekonomik ve verimli şekilde karşılayarak, ülkemizin en başta yurt savunma harcamaları ile toplum refahı için Bilim, Eğitim, Okul ve Sağlık tesisleri, Ulaşım, Su, Enerji gibi altyapı hizmetlerini sağlayabilmektir.


 


Vergi Ödemenin en temel özelliği ise; sınıf farkı tanımadan herkesin bu görevi kamu hizmetinden yararlanma miktarı ve düzeyi göz önünde bulundurulmadan ve kişilerin ödeme gücüne göre Vergiyle ilgili ödevlerini yerine getirmesidir.


 


Vergi Vermenin ana işlevi ise; Devletimize sağlam kaynak yaratarak yatırım ve harcamaların karşılanmasıdır. Devlet Harcamalarının en sağlam kaynağı ise vergidir. Borç almak ta bir kaynaktır, ancak geri ödemek üzere alındığı için geçici bir kaynaktır, sağlam bir kaynak değildir. Bu nedenle, rahmetle andığımız atalarımız ” Borç Alan Emirde Ahr.” demişlerdir. Tarih boyunca bir çok devletler kuran ve yıkan atalarımızın bu tecrübe ve bilincini bizimde kavramamız gerekmektedir. Bundan dolayı geleceğimizi ancak vergilerle kurabiliriz. Bilgi toplumu, refah toplumu olabilmemizin en önemli kaynağı yine vergilerle olabileceğine inanıyorum. Bundan dolayı Vergi; Güzel Ülkemizin, bu gününün ve yarınlarının kurtarılması ve refah toplumu olabilmesinin en sağlam ekonomik ana unsurudur. Şunu Unutmayalım ki “Çiçekler Yağmurlarla, Vatan; Ödenen Vergilerle Büyür.” Ayrıca Verginin Toplumda Mutlu Yaşamın Bedeli olduğunu da hatırdan çıkarmayalım.


 


Verginin sağlıklı bir şekilde toplanabilmesi için etkin bir vergi idaresinin yanında, kamuoyunun ve halkımızın idareye yardımcı* olması ve ülkede yaşayan tüm bireylerin vergi bilincinin oluşması, herkesin yapmış olduğu harcama karşısında geçerli-geçersiz belge ve fış demeden mutlaka belgesini alması, bunun aynı zamanda en önemli bir vatandaşlık görevi olduğunun bilincine varması ile mümkün olacağına inanıyorum.


Vergi Vermek ve ödemek bu ülkede vatandaş olmanın gururu olmalıdır.


Vergi haftası etkinlikleri ile bilgisi, sevgisi ve vergisi ile ülkemize katkı sağlayan ve topluma sunulan hizmetlerde payı olan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederim. Bu vesileyle saygı değer okuyucularımızın ve değerli mükelleflerimizin Vergi Haftasını kutlar, Milletimize ve ülkemize huzur ve refah getirmesini, hayırlara vesile olmasını dilerken en içten saygılarımı sunuyorum.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.