Amasya İtimat

GERÇEK BİRLİTELİKLERE DOĞRU GİTMELİYİZ.

GERÇEK BİRLİTELİKLERE DOĞRU GİTMELİYİZ.

İstanbulda yaşayan değerli Amasyalı hemşehrilerim,İstanbul gibi büyük bir metropolde bizler birer Amasyalı olarak zaman zaman bir araya gelerek toplantılar yapıyoruz.tabii olarakta bu toplantılar derneklerimiz aracılığı ile yapılmaktadır.Bir kez yazmıştım bir kez daha yazmak istiyorum ve diyorumki,bizler yani dernek başkanlarımız,yaklaşık dört yıldır  her türlü etkinlikte beraber oluyoruz veya olmaya çalışıyoruz.

Görüyorumki bu toplantılara katılan insanlar hep aynı insanlar,ben inanıyorumki bu insanlar canla başla bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Burada amaç gurbette yasayan hemşehriler olarak bizler zaman zaman bir araya gelerek muhabbetlerimizin ve dostluklarımızın  artması, yeni hemşehrilerimizle tanışıp kaynaşmaların olması amacımız değilmidir.Değerli dostlar bu birlikteliğin artarak devam etmesi gerekmektedir. Aksi halde emin olun dağılıp gideriz. Ben ona küserim,öbürü bana küser o birine atar tutar öbürü ona atar tutar,olmaz değerli arkadaşlar benim nacizane temennim biraz daha birbirimize tölaranslı olmamız… . Hoş görülü olmamız gerekmektedir. Çünkü kimse kimsenin çocuğu değil ki bağırsın çağırsın. Bizlerin ilk işi  bizlerden önce yöneticilik yapan arkadaşlarımızı  derhal yeniden  aramıza almamız gerekirolmalı ,o insanları kesinlikle aramızdan bırakmamamız gerekmektedir.

Bu gün bakıyoruz eski dernek yöneticilerimizden en az elli kişiyi bu  toplantılarda göremiyoruz. Nerde bu gönül dostlarımız !  onları arayıp sormamız ve aramıza davet etmemiz gerekmektedir. Birbirimize tahammül etmemiz ve saygı sevgi çerçeve içinde  neler yapabiliriz , daha fazla insanımızı piknik gibi,futbol turnuvası gibi ramazan etkinlikleri gibi vesaire katılımlara yöneltebiliriz bunları konuşmamız gerekmektedir.

Ayrıca verimli bir şekilde bir araya gelebilmemiz için, kesinlikle Adef ve İl derneğimizin bir arda yani altlı üstlü bir arada olması için,derhal zaman kaybetmeden kendi yerleri alınmalıdır, bu yapılırkende orta yer bulunmalı, Anadolu yakasındaki,yani İzmit’e kadar olan Amasyalı unutulmamalıdır. Alınacak bir yer süreklilik arzedeceğinden herkesce bilinecek  öğrenilecek ve ulaşımı  kolaylaşacağından katılım sürekli artacaktır. Eğer bir yeriniz yok ise, bir orada bir burada tolantı yapılırsa katılım sürekli azalacaktır.

Değerli yönetici kardeşlerim bu sözümü özellikle dikkate almalıdırlar. Bu günkü hayat şartlarının zorluğu içerisinde malumunuz hebimiz geçim derdi içindeyken,bu gibi uzak yerlerde yapılan etkinliklere gelmemiz olanaksız oluyor. Yoksa yalnız Avrupa yakasını düşünerek  bir yer almayı düşünürseniz ,Anadolu yakasında yaşayan bir çok Amasyalı bu  gün nasıl bizlerle bir araya gelemiyorsa ,yarında aynı şekilde bir araya gelemeyecektir.bir de değerli arkadaşlarım   bazı arkadaşlar birlikten söz ederken  Eyüpte verilen kahvaltıda  Amasyalının kahrını çeken sayın Hasret Öztürk kardeşime  ortağına ve o güzel mekanı anlatan bir şiir yazarak ona bir jest yaptık ve kendilerine takdim ettik.Malesef onu bile haber yerine koymayan arkadaşım o mekana sen her zaman gideceksin hatırlatayım,acaba size karşı bir kusurmu ettik bilelim ayrıca birkaç arkadaşın isimleri yazıldığı halde haberinizde yer vermemeniz hayret verici doğrusu. Ayrıca ben Karsavul Köyü derneği ikinci başkanı olduğumu yazdım siz onuda belirtmemişsiniz.. Değerli arkadaşım ben dört yıldır bu derneğin başkan yardımcısıyım. Bilmiyorsan öğren daha önce istifa ettim arkadaşlar kabul etmediler, en kısa zamanda kongeremiz yapılacaktır. Ben istediğim için  yapılacaktır,ayrıca ben Adef ve Taşovalılar derneği yönetimindeyim bilgine sunulur. Sizler gibi kardeşlerim bizleri bu gibi birlikteliklerden bu gibi davranışlarınızdan dolayı soğutuyor. Çünkü siz adama göre haber yaparsanız ,maalesef diğer arkadaşımda adama göre haber yapacaktır, peki hani birliktelik bu şekilde birliktelik olunabilirmi ?olunamaz çünkü belirli bir zaman sonra zaten sizinde dostunuz kalmayacaktır. Ama gerçek birlikteliklere çok ihtiyacımız olduğunu unutmayın. Şahsen benim kimseden bir beklentim yok. Bu güne kadarda olmadı. Olursa da o kardeşimi onura etmesini bilirim..Ne diyelim,mevlam herkesin  gönlüne göre versin. Yolunu izini  açık etsin diyorum  ve gerçek,menfaatsız dostluklar ,birliktelikler temenni ve dileklerimle dozunda yapılan eleştrilere  kızmak yerine,o eleştirileri dikkate almak lazım geldiğini düşünüyorum. Önemli olan birbirimizi anlayabilmemizdir. Yine söylüyorum ne iş yaparsanız yapın,eğer birliktelik yok ise,ekip olarak çalışamıyorsanız görev dağılımınız yok ise ,inanın başarı kesinlikle olmaz. Eğer ekip çalışmanız var ise güçlü bir birlikteliğiniz varsa,ne iş yaparsanız yapın başarı kesinlikle kendiliğiden gelecektir.bazı uyumsuzluklar istinadır onlarda kendiliğinden düzelecektir.

Yoksa onunla konuşmayın,bunula olmayın,onu yazmayın,bunu okumayın,ona bakmayın,oraya gitmeyin,buraya gelmeyin,gibi davranışlarla bir adım bile ileri gidemeyiz. Adam sende  boşver dersek,kaybeden inanın bizler ve Amasya olacaktır..Temennim odur ki daha güzel birliteliklere doğru hep birlikte elele dileklerimle..Sayın Hasret ÖZÜRK ortağı Hüseyin AYNACI ve o huzur bulduğumuz Eyüp Sultan hazretlerinin adını taşıyan nadide semtimizi,ve o semte hizmet veren, güzel mekanıda içine alan şiirimi buyrun birlikte okuyalım..saygı ve sevgilerimle..

 

DİLLER’DE ÖZ BEREKET DÖNER!

 

Eyüp Sultan’da hizmet verir bir güzel yaren.

Ona yakın komşu olur bir çok evliya eren.

Selamsız asla geçmez,Hasret Öztürk’ü seven.

Onun sofrası bereketlidir çoktur ziyaret eden.

 

Memleketi şehzade şehri yani şirin Amasya.

Meşhurdur köpüklü ayranı koyuyor koca tasa.

Her daim müşteri dolu bulunmaz bir boş masa.

Allah’ın bereketiyle dolsun sofrandaki o kasa.

 

Amasyanın insanları ezelden misafir sever.

Öz bereket döneri Hüseyin usta bol bol keser.

O mübarek Eyüp Sultan camii ulu bir şaheser.

İnsan bir kez uğrar ise ne dert kalır ne keder.

 

Özbereket dönerde toplanır Amasya dernekleri.

Dostlarına ikram eder Hüseyin Aynacı yemekleri.

Yirmidört saat açık tutar,öz bereket kepenkleri.

Resullah sünnetine uyar”Hasret”doyurur fakirleri.

 

Bu mekanın hizmetkarı Hasret Öztük ta kendisi.

Böyle güzel bir mekanın eksik olmaz müşterisi.

Sünnetine uyduğu peygamber,kainatın efendisi.

Hasret Öztürk,ün gönlünde bir başka insan sevgisi.

 

Gönlü zengin,Hüseyin,Hasret,davet eder herkesi.

Böyle nezih bir mekanın zor yazılır reçetesi.

Rabbim bol bereket versin boşalmasın tenceresi.

Hasret Öztürk,Hüseyin Aynacı,işte budur seceresi.

 

İstanbul: 09/01/2010        Şair : Sami ASLAN

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.