Amasya İtimat

Gazetemizi ziyaret etti, SEÇİLİRSE BİR İLK OLACAK…

22 yıldır Şeker sektöründe çeşitli görevlerde bulunan Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi başkan  adayı Oğuz Kavuncuoğlu 25 Ekim 2020 Pazar  günü yapılacak PANKOBİRLİK seçimleri öncesinde  gazetemizi ziyaret etti.

Ziraat Mühendisi Kavuncuoğlu, beraberinde Ak Parti Suluova eski İlçe Başkanı Bekir Gümüş, Amasya İl Özel İdare Genel Sekreterliği Emekli Şefi Hüseyin Koca ile birlikte sitemiz Editörü Ahmet Günaydın ile bir süre sohbet etti.

SEÇİLİRSE BİR İLK OLACAK
Ziraat Mühendisi Oğuz Kavuncuoğlu, Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi’ne başkan adaylığını açıkladı. Kavuncuoğlu’nun seçilmesi halinde Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi ilk kez bir Ziraat Mühendisi tarafından yönetilmiş olacak.
Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi’ne adaylığını açıklayan Ziraat Mühendisi Oğuz Kavuncuoğlu yaptığı basın açıklamasında, çiftçinin ve fabrikanın daha çok kazanmasına yönelik olarak öncelikle fabrika ortalama polarını artıracak yeni ve farklı zirai uygulamaları hayata geçireceklerini söyledi.
Kavuncuoğlu açıklamasında; “Yeni ve farklı uygulamaları hayata geçireceğiz. Bu sayede hep çiftçimiz hem fabrikamız daha çok kazanacak. Bu anlamda fabrika karlılığını artırmak amacıyla yıllık ortalama 600-700 bin ton olan pancar üretim miktarını 1 milyon tona taşıyacağız. Diğer taraftan fabrikanın günlük işleme kapasitesini artıracağız. Hedefimiz bir milyon ton pancarı işleyebilecek ve kendi sahasında bunu karşılayabilen bir fabrika. Bunun için çiftçilerimizin ürettiği pancardan minimum 2 polar artış sağlayacağız. Bu gerçekleştiğinde yıllık en az 50 milyon TL kar eden bir fabrika ile ilçelerimizde tarıma dayalı istihdam yaratıcı, gençlerimize iş imkanı sağlayacak işletmeler kuracağız. Avrupa çiftçisi nasıl fabrika tarafından finanse ediliyorsa bizde çiftçilerimizin cebinden bir kuruş ücret ödemeden pancar üretmesini sağlayacağız” dedi.
Göreve geldiklerinde yeni bir sözleşme modelini ortaya koyacaklarını da söyleyen Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan Adayı Ziraat Mühendisi Oğuz Kavuncuoğlu, “İlk üç yılın sonunda fabrikamız pancar bedellerini peşin ödeyecek hale gelecek. Hedeflerimiz büyük. Teknolojiye yapacağımız yatırımlar kadar çiftçinin geleceğine yatırım yapacağız. Biz bu yola çıkarken bilgi ve tecrübemize ve bilhassa çiftçilerimize inanarak, onlara güvenerek çıktık. Pancar bizim işimiz, biz bu işi biliyoruz. 25 yıllık tecrübemizle ülkemizde pancarla alakalı çok büyük yeniliklere imza attık. Bundan sonra da söz Amasya çiftçisinin olacak. Çiftçilerimize inanıyoruz. Birlikte hareket ettiğimizde Amasya Şeker Fabrikası ülkemizde şeker sektörüne yön veren bir fabrika olacak” dedi.
Genç çiftçiler için de çok güzel projelerinin olduğunu söyleyen Kavuncuoğlu, “Bundan sonraki dönemde 30 yaş altı genç çiftçilerimiz her yıl 100 çiftçi Avrupa ve Amerika’ya bir haftalığına tarım fuarı ve şeker fabrikalarını incelemek üzere gönderilecek. Genç çiftçilerimizin daha iyi, daha kaliteli pancar üretebilmeleri için kendilerini yetiştirmelerini sağlayacağız. Artık yönetim kurulu üyeleri değil genç çiftçilerimiz Avrupa ve Amerika’ya gidecek. Geleceğe yatırım yapacağız ve daha çok kazanacağız” dedi.

Yorum Ekle