Amasya İtimat

EN KÜÇÜK KÖYÜMÜZDE AYDA BİR GÜN İFTAR GELENEĞİ SÜRÜYOR

İlçemizin en küçük köyü olan Ilıpınar (Çermik)’de iftar geleneği devam ediyor. Merhum Ilıpınar köyü Muhtarı  Bahatin Çetin’in’in 2009 yılında başlattığı Ramazan ayında bir gün topluca iftar açma geleneği 11 Haziran 2018 Pazartesi günü akşamı gerçekleştirildi.

Düzenlenen iftar yemeğine; Kaymakam Kudret Kurnaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mustafa Okur, Müftü Harun Yılmaz, Nüfus Müdürü Vahap Yılmaz, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Bünyamin Şahin, SYDV Müdürü Barış Gündüz, Köy Muhtarı Afacan Çetin, İmam-Hatip Elvan Demir ve köy halkı katıldı.

1 ay süre ile kesintisiz iftar verilen köylerimiz ise her yıl azalıyor. Bu Ramazan ayında: Boraboy (15), Destek (14), Geydoğan (12), Yukarı Baraklı (11), Yayladibi (9), Kumluca (7),Yaylasaray, Kozluca,  Yeşilyurt (5), Aşağı Baraklı (3), Tatlıpınar (6), Devre, Arpaderesi (2), Elmakırı (2). yılını tamamlarken,  ara sıra iftar yemeği veren köyler ise: Uluköy, Çaydibi, Çalkaya, Mercimek, Karsavul, Sıtmapınarı. Ballıca, Dereli. Yaklaşık 30 köyümüz ise topluca iftar yapma geleneğini bilmiyor.

Yorum Ekle