Amasya İtimat

Ehliyet Alacaklar Dikkat! Yeni Yılda Fiyatlar Artacak

Amasya Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Derneği Başkanı Aykut Temiz 2023 yılında ‘B sınıfı’ ehliyet fiyatlarının artan maliyetlerle birlikte 8 ile 10 bin TL seviyelerine çıkma ihtimali olduğuna değinerek vatandaşları uyardı.

Amasya Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Dernek Başkanı ve Akbilek Sürücü Kursu sahibi Aykut Temiz, Yönetmeliğe göre her yılın kasım ayında sonraki yılın fiyat listesinin görüşülüp karara bağlandığını belirterek, maliyetlerin artmasıyla birlikte kurs ücretleri ve vergilerde de yüksek artış olacağının altını çizdi.

YENİ YILDAN ÖNCE KAYIT OLUN

Fiyat artışı öncesinde ehliyet alacak vatandaşları kurslara kayıt olmaya davet eden Amasya Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Dernek Başkanı ve Akbilek Sürücü Kursu sahibi Aykut Temiz, “Yılbaşından bu yana özellikle akaryakıta, lastik ile araç fiyatlarına, araç parçası ve işçiliklere defalarca, asgari ücrete iki kez zam geldi. Özellikle enflasyonun yüzde 80’lere çıktığı bu zorlu şartlarda zam yapmayıp kendimizi zorlayarak vatandaşlarımızı korumaktayız. Fakat ayakta durabilmemiz ve hizmetimize devam edebilmemiz için yılsonu itibariyle ‘B sınıfı’ ehliyet fiyatlarının tüm Türkiye’de ve dolayısıyla şehrimizde ortalama 6 bin lira ve üzeri seviyelere çıkacağı beklentisindeyiz. Ehliyet almak isteyen vatandaşlarımıza yeni yıla sayılı günler kala ehliyet ve harçlara gelmesi beklenen ciddi artışlardan önce, ehliyetleri için vakit kaybetmeden sürücü kurslarına kayıt yaptırmaları konusunda hassasiyetle bilgilendiriyoruz” dedi.

FİYATLAR CİDDİ ORANDA ARTACAK

Amasya ‘da devletin vergi harcı yüzde 122 kadar bile zam yapılmadan hizmet vermeye çalışmakta olduklarını söyleyen Temiz, “B sınıfı ehliyetinin maliyeti kurs ücreti, sınav harçları ve vergilerle birlikte toplamda yaklaşık 10 bin TL civarında olacağını söyleyebiliriz, fiyatlar ciddi oranda artacak. Şu an tüm kurslarda yeni yılda gelecek zamlardan etkilenmemek için hemşehrilerimizin oluşturduğu bir yoğunluk var. Yine de Sürücü Kurslarımız vatandaşlarımıza tüm şartlarını zorlayarak yardımcı olmaya çalışmaktalar. Biz Akbilek Sürücü Kursu olarak diğer Sürücü Kurslarımızla birlikte vatandaşlarımıza en iyi ve en kaliteli eğitimi vermenin gayreti içerisindeyiz. Bu eğitimleri verirken de bu işin bir maliyeti oluşmaktadır. Sektör olarak maalesef diğer eğitim kurumları içerisindeki en maliyetli sektörü biz sürücü kursları oluşturmaktayız. İnsan hayatında yalnızca bir defa ehliyet alıyor. Bu yüzden iyi bir eğitim almalı. Vatandaşlarımıza naçizane tavsiyemiz ehliyet alırken fiyattan ziyade en iyi eğitimi almanın gayreti içerisinde olmalarıdır. Çünkü bu iş insan hayatını çok fazla ilgilendirmektedir. En ufak bir hata, bir ihmal insan hayatına malolmaktadır.

Bu vesile ile tüm hemşehrilerimizin yeni yılını kutluyorum. Yeni yılın başta Amasya’mız olmak üzere tüm ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum’’ dedi.

Kaynak: Yeşilırmak Gazetesi

Yorum Ekle