Amasya İtimat

DÜNYA DÖNÜYOR Olan insanlığa oluyor (Enver Seyhan)

“Bu yazının üstünden yıllar geçmiş ama dünyada değişen bir şey olmamış. Kötülük zorbalık harp darp sinsilik devam ediyor.
Bakalım kim kazanacak?
Kötülük mü? Zalimlik mi? Masumluk mu? Nezaket mi?”
*
ES
2019
Dünyada olup biten olayların hepsinde Rusya var. Rusya aynı zamanda Opec üyesi olmayan ama Petrol fiyatlarının belirlenmesinde etkin bir ülke.
Rusya bir taraftan Avrupa ülkesi, öte taraftan Bağımsız Devletler Topluluğu üzerindeki etkin ve yetkin rolüyle Asya ülkesi. Dahası kendi topraklarının yarısından çoğu Asya kıtasında. Endüstriyel ve çağdaş tarafıyla Avrupalı fakat askeri ve jeopolitik, stratejik tarafıyla Asyalı. Kimseye de hesap vermeyecek kadar güçlü. Eksiği sosyal devlet olma yolunda henüz Batı dünyasını geriden takip ediyor. Şanghay beşlisinin lideri konumunda.
Rusya topraklarında S-300 ve S-400 füzelerinin ateşlendiği bir tatbikat devam ediyor. 21 Eylül 2019 tarihinde sona erecek.
16 Eylül 2019’da başlayan, adı Merkez 2019 olan tatbikatın amacı Orta Asya’nın güvenliği ve uluslararası teröre karşı mücadele olarak ifade edilmiş.
Tatbikata 128.000 asker katılıyor. 600 uçak ve 15 gemi ile 20 binden fazla askeri silah ve mühimmat kullanılacak.
Tatbikata katılan ülkeler; Çin, Hindistan, Pakistan, Kırgızistan, Kazakistan, Tacikistan ve Özbekistan.
Orta Asya ülkesi olup tatbikata iştirak etmeyen bir Moğolistan bir de Türkmenistan kalmış. Afganistan kaale bile alınmamış anlaşılan; ki buna zaten Abd izin vermez.
Çünkü Afgan halkının aklı başında olan gençleri eğitilecek ve abd emrinde mülteci kisvesi altında dünyaya dağılacaklar.
Rusya, yanına aldığı Asya ülkeleriyle ziyadesiyle Çin ve Hindistan’la münasebetlerini geliştiriyor. Tatbikat, ikide bir tekrarlanan Nato tatbikatlarına benziyor. Adı konulmamış ama karşı bir tavır, karşı bir hareket gibi sanki. Çin ve Rusya Birleşmiş Milletler Daimi üyesi aynı zamanda.
Oyun içinde oyun!
Dünyanın her yerinde askeri hamleler ve manevralar görülüyor. Aramco tesislerine saldırı yapılıyor. İran’a ambargo uygulanıyor. İran da boş durmuyor. Mezhep ve vekalet savaşlarıyla dünyaya mesaj veriyor. Yemen’de, Irak’ta, Suriye’de ve Lübnan’da bizzat var İran. Olup bitene tamamen vekalet savaşı denilemez.
Güçler yani güç odakları jeopolitik sistem dahilinde belirledikleri hareket tarzı üzerinden hedeflerine ulaşma yolunu deniyorlar.
Büyük küçük ayrımı yapmak lazım işin başında; zira silahla ölçülüyor büyük küçük devletin çapı. Ayrıca teknoloji üretmekle, icatla ve uygulamayla. Halkın refahı Avrupa dışında diğerlerinin umurunda değil!
Kötülük olunca işin başı devletler bazı oluşumlar içinde olmak zorunda hissediyor kendini gibi…
Ancak Amerika küresel gücünü ve kimliğini neredeyse bütün dünyaya ilan etmiş durumda. 1946’da eline aldığı direksiyonu bırakacağa benzemiyor. Elinde nasıl bir teknolojik sistemin var olduğunu kimse bilmiyor. Dünyaya tohum satıyor. İlaç satıyor. Müslüman ülkeler üzerinde yoğun etkisi baskısı selahiyeti var. Hatta bazı Müslüman ülkeler bağımlı gibi.
Şu durumda dünya Amerika, Rusya, Çin ve Hindistan dörtlüsünün ekseninde dönüyor. Avrupa ve Avrupa Birliği askeri, siyasi ve sosyal manada bir bütün olarak Nato kanadında yer alıyor. Nato kanadı abd demek oluyor.
*
*”Bu yazıyı gözden geçirdiğim şu tarihten evvelce gerçekleşen bir toplantıda İsveç bizim de onayımızla Nato’ya girdi.”
*
Rusya’nın önderliğinde yapılan Merkez 2019 adlı tatbikat dünyanın hepsini ilgilendiriyor.
Kıyametin alametlerinden birisi acaba, 3’üncü Dünya Savaşı mıdır?
Hani şu Yahudilerin bekleyip durduğu Armageddon hakikat mi olacak hayal dünyasında dolanıp dururken…
Gerçekten S-400 tatbikatta da olsa neden ateşlendi?
Cevabını bilen var mı?
Enver Seyhan

Yorum Ekle