Amasya İtimat

Dereli halkından Vali ve Kaymakama Teşekkür…

Dereli köyü halkı 16 Mayıs 2021 Pazar günü sabah saatlerinde eylem yaparak kamyonları geri göndermişti.

Boğalı, Baldıran ve diğer yaylalardan orman envali taşıyan  TIR ve kamyonlardan  çıkan tozdan rahatsız olduklarını açıklayan köy halkı, ”Harküstü mevkisinde evi olanlar camını açamıyor, tozdan sebze-meyve yiyemez olduk. Bu nedenle yeni bir orman yolu açılıp,  devletten bizi bu dertten  kurtarmasını istiyoruz.” şeklinde duygu ve düşüncelerini paylaşmışlardı.

Dereli köyü halkı konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

Köyümüz Dereli köyü Derneği ve İstanbul Dereli köyü Derneği iş birliğinde köyde yaşayan halkımız geçen Pazar günü köy içerisinde toplanarak Harküstü mevkisi yolundan geçen Odun taşıyan kamyonların Toz ve dumanından kaynaklı hava kirliliğinden şikayetlerini önce taşıma yapan kamyonculara ardından da vatandaşlarımızın talep ve şikayetlerini Sayın valimiz ve kaymakamımıza bildirmiştik.

Sayın valimiz ve kaymakamımiz konuya ciddiyetle yaklaşıp çözüm bulmak adına köyümüze yetkilileri gönderip inceleme yapmışlar ve durumdan şikayetçi olan köylülerimizin haklılığını yerinde tespit etmişlerdir.

Bu vesileyle şimdilik Yarı ziftli asfalt yapılmış olup 8. ayda (Ağustos ayında) açılacak olan asfalt sezonu ile birlikte sıfır asfalt dökme sözünü vermişlerdir. Ayrıca daha kalıcı çözüm içinde köy içi yollarının dışında Alternatif yol güzergahları çalışmaları başlatıldığı bilgisini de vermişlerdir. Şimdilik toz derdinden kurtulan köylülerimizi haklı mücadelelerinin başarısından dolayı kutluyoruz.

Köylülerimizin haklı şikayetlerini incelik le dinleyip çözüm üretmek için yardımcı olan sayın Valimize ve sayın Kaymakamımıza ilgilerinden dolayı teşekkür ederiz.”

Yorum Ekle