DEDEDEN TORUNA: 70 YILLIK EFSANE

İlçemizde 1951 yılında kamyon alarak ilk nakliyeci esnaflarımızdan olan Durucasu köyünden merhum Mehmet Gürel’in (doğumu: 1915 ölüm: 1971) evlatları, nakliyecilik sektöründe 69 yılı geride bırakmanın gururunu yaşıyor.

1968 yılında otobüs alarak otobüscülüğe başlayan Taşova’nın ilk otobüsçülerinden Mehmet Gürel 1971 yılında hayata veda etmiş. Taşova yolcuları uzun süre Amasya,  Erbaa ve Niksar merkezli  yazıhanelerinde otobüs yolculuğu yapmış. Taşova ismi ile başlayan otobüs işletmeleri kurulsa da uzun soluklu olamamış.

Merkezi Taşova olan ilçemizin yerli firması Amasya İtimat’ın doğuş hikayesi ise şöyle:

Amasya otobüs firmalarının yolcuları Amasya’da bırakmaları üzerine 1986 yılı Mayıs ayı ortalarında Amasya Tur firmasından ayrılan Şükrü Gürel, Recep Armağan, İlhan Kop,  Nazım Saray, Mustafa Söyler, Salih Dönmez, Necdet Aydın, Hüseyin Taşova, Naim Binici, Ruhi Gürel, Yılmaz Değişmen, Destan Binici, Muharrem Acar ve Faruk Uçaş’dan oluşan 14 otobüscü bir araya gelerek Amasya İtimat isimli otobüs firmasını kurmuşlar. Bilahare firmada diğer ortakların ayrılması üzerine; Şükrü, Hüsnü ve Ruhi Gürel kardeşler ve Nazım Saray’a kalmış.7 Şubat 2018 günü hayatını kaybeden ailenin büyüğü Şükrü Gürel’in oğlu Sinan Gürel otobüs sektöründe devam ederken, Kenan Gürel Almanya’da, Süleyman Gürel hafriyat ve kazı iş kolunda devam ediyor.Dededen toruna 70 yıldır devam eden bu müesseseye uzun ömürler diliyoruz.

Yorum Ekle