Amasya İtimat

DAĞLAR, BİZİM DAĞLARIMIZ…

Haber: Ahmet Şimşek- Fotoğraf: Ali Şen

Ormanlarımız yangın tehlikesinde. Çok şükür Taşova’mızda çok fazla Orman yangını yok. Tedbirler sayesinde yöremizin duyarlı vatandaşlarının dikkat etmeleri işe yaradı. Taşova’mızda ve köylerinde keçi ve koyun yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ağaç ışkınlarını yer, ağaçlara zarar verir diye keçi hor görülür. Keçi sütünün ve keçi peynirinin kıymeti yeni yeni ortaya çıktı.

 

Keçiler ormanların budakcısı otları tüketiyorlar. Otların çok olup kuruduğu yerde yangınlar oluyor bütün böcekler yanıyor. Keçinin yürüdüğü yerdeki oluşan patikalar yangının büyümesine hızlanmasına engel olur. Daha önce girdiğimiz ormanlık alanlar dağlar taşlar hep patika olurdu. Şu an ormanlarımızın çoğu yeri balta girmemiş ormanlar gibi keçiler yediği dalla yediği tohumla çok güzel gübreli tohum üretiyor. Ormana da bir zararı olmuyor. Dağlarda hayvancılık yapmak, dağların boşalmasını sağlar, hayvancılık gelişir, dağlarda kenevir üretimi terör vakaları önleniyor.

 

ALINTI
“Neymiş efendim, keçiler ormanı bitiriyormuşşş. Açın gözünüzü efendiler?
Siz hiç orman yakan keçi gördünüz mü? Ya etrafa çöp atan öküz, yere tüküren köpek, umumi tuvaletin duvarına çeşmesine pisleyen kedi gördünüz mü? Arabasıyla gezerken son ses müzik açıp etrafını rahatsız eden eşşek, ihtiyacından fazlasını yemek için çalan çırpan diğer hayvanların hakkını gaspeden tilki, sokak lambasını kıran, kamuya ait malları hırpalayan, bıçakla kazıyan deve, duvarlara ahlaksız yazılar yazan maymun, camlarını kıran böcek, leylek, kaz, ördek, inek, çakal vs. vs. gördünüz mü? Cevabınız ”Evet” ise siz haklısınız, ”Hayır” ise kusura bakmayın…Keçiler yerine kendine insan diyenlerle uğraşın… ”Mersinli Ahmet” Yörükler”

Yorum Ekle