Amasya İtimat

D VİTAMİNİ DEMİR DEPOSU

İnsan vücudunda demir depolarının dolu olması çok  önemlidir. Demir eksikliği çoğu hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Demir eksikliği dolaylı olarak kilo alımına sebep oluyor ve hormonların olumsuz etkilenmesi sebebi ile kilo verme sürecini olumsuz etkiliyor yani vücutta demir eksikliği varsa kilo verilemiyor Bunu önlemek için ise hekim tarafından önerilen ilaçlar düzenli kullanılmalı ve bu tedavi demir yönünden zengin besinlerle desteklenmelidir. Demir minerali en çok kuru kayısı, kuru üzüm kurutulmuş meyveler, kırmızı et, karaciğer, pekmez, tahıllar, yumurta, lahana, fasülye, pancar, patates, fındık, badem, şeftali armut, hurma, kabak ve balıkta bol miktarda bulunmaktadır. Bu yiyeceklerin tüketimi demir ihtiyacını karşılayacaktır.
Demir eksikliği belirtileri

Demir eksikliğine bağlı kansızlık bazı durumlarda belirti göstermez. Demir eksikliği rutin sağlık kontrollerinde yapılan kan tahlillerinde teşhis edilebilir. Demir eksikliğinin belirtileri arasında;

Cilt solgunluğu,

Vücutta güçsüzlük, yorgunluk,

Konsantrasyon bozukluğu,

Baş ağrısı,

Ellerde ve ayaklarda uyuşma,

Sinirlilik hali,

Kulakların uğuldaması,

Dudaklarda çatlaklar ve ağız kenarında yaralar,

Tırnakların çabuk kırılması,

Saçlarda dökülme sayılabilir.

Demir eksikliğinin ileri derece belirtileri arasında; çarpıntı, toprak veya buz yeme, yavaşlayan tiroit fonksiyonları ve huzursuz bacak sendromu gibi durumlar da görülür.

Çocuklarda demir eksikliği belirtilerinde ise karşımıza çocuklarda yürüme-oturma-konuşmasında gecikme, öğrenmede güçlük ortaya çıkabilir.
Sağlıklı günlerde görüşmek üzere sağlıkla kalınız.
05amasyam-05 Kültür, Haber,  Magazin 2022

Yorum Ekle