Amasya İtimat

Çit Teli, Bahçe Teli Neye Göre Seçilir, Alınır?

Çit telleri günlük yaşamımızda sıkça görmeye alışık olduğumuz bir çok farklı alanda kullanılan ürünlerdir. Evlerde,sitelerde,villalarda güvenliği sağlamak için bahçelerde,tarlalarda hayvanlardan korunmak ve sınırları belirlemek amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır.

Farklı kullanım alanları farklı tel çeşitlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Örneğin tavuk kümesinde kullanılan çit teli ile, domuzlardan tarlayı korumak için kullanılan bahçe teli arasında büyük kalınlık ve malzeme farkı bulunmaktadır. Bazı alanlarda tel kalınlığı 2.5 – 3 mm kalınlığa kadar çıkarken basit sınır belirleme,kümes yapma gibi işlerde 1 mm kalınlıktaki tel bile iş görebilmektedir.

Teli kullandığınız bölgenin ve kullanacağınız alana uygun bir seçim yapmak sizleri ekonomik olarak büyük ölçüde rahatlatacaktır. Bu sadece kalınlıkla sınırlı değildir. Örneğin telin bulunduğu bölgenin su ile teması fazla olacaksa,yağışın fazla olduğu alanlarda telin galvanizli veya paslanmaz olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde tel kısa zaman içerisinde paslanıp büyük bir işlev kaybına uğrayacaktır.

Tüm bunların dışında montajda çok önemlidir. Dışarıdan tellere baskının yoğun olacağı alanlarda direkleri sık dikmeli mümkün olduğunda gergin bir şekilde tel sistemini kurmalısınız. Güvenlik maksatlı tel kurulumlarında tel yüksekliğini isabetli bir şekilde seçemezseniz bütün çabanız boşa gidebilir. Amacınız güvenlikse ve tel yüksekliği sizi tatmin etmiyorsa çit teli veya bahçe teli üzerine dikenli tel çekebilirsiniz. Dikenli tel çit telinden daha ekonomik bir ürün olsa da caydırıcılığı fazladır. Özellikle hayvanlara karşı koruma sağlanmak istenilen alanlarda çok başarılı olacaktır. Bölgeye girmeye çalışan hayvan dikenli tellerle teması halinde canı yanarsa oradan uzaklaşmayı tercih edecektir.

Bahçe telleri konusunda bir diğer hassas husus ise göz aralığıdır. Örneğin domuzu engellemek amaçlı alınan çit tellerinin göz aralıklarının dar olması gerekmektedir. Fazla göz aralığında domuz burnunu telin boşluğundan geçirip tele büyük ölçüde zarar verebilmektedir.

Bu koşullara dikkat ederek aldığınız çit teli veya bahçe teli sizler için hem ekonomik hem de uzun vadeli bir çözüm imkanı sağlayacaktır. Umarız bu yazımız sizlere bir nebze olsun yardımcı olmuştur.

Yorum Ekle