ÇARŞAMBA ŞEKER FABRİKASI YENİDEN AÇILDI

1989 yılında faaliyete başlayan Çarşamba Şeker Fabrikası pancar üretiminin her geçen yıl azalması üzerine 2006 yılında zorunlu olarak faaliyetini durdurmuştu. 2020 yılında fabrika revizyon ile birlikte yeniden hizmete girdi.

Çarşamba’da Şeker pancarı üretiminin az olması nedeni ile 1991 ve 1992 yıllarında ilçemize 75 km. uzaklıktaki Suluova Şeker Fabrikasına değil, Niksar, Erbaa ve ilçemizde üretilen pancar 170 kilometre uzaklıktaki Çarşamba Şeker Fabrikasına sevk edilmişti. O dönemde Çarşamba-Ayvacık yolu üzerinden ilçemize ulaşmak isteyen kamyoncularımız 90 kilometrelik yolu bin bir güçlükle 6-7 saatte tamamlayabilmişlerdi. 2004 yılında ihalesi yapılan 59 km. uzunluğundaki Taşova-Ayvacık karayolu inşaatının bir nedeni de buydu. 1990’da tek taşıma kooperatifi olduğu dönemde 282 olan üye sayısı 2 kooperatifin olduğu bugünlerde 75’e düşmüş durumda.

Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan USTA, tekrar faaliyete geçen Çarşamba Şeker Fabrikasını ziyaret etti.

Fabrika yönetimi ve işçileriyle birlikte fabrikayı gezen Usta, “Şeker fabrikalarının tam kapasiteyle tekrar faaliyete geçmesi gerektiğini savunduk. Özelleştirmenin iyi düşünülmesi konusunda hükumeti uyardık. Bir adım atıldıktan sonra geri dönüşünün zor olacağını vurguladık. Özellikle Çarşamba Şeker Fabrikasının akıbetini, önergeyle sorduk. Hükumet sonunda doğruyu gördü“ dedi.

Milletvekili Usta, Çiftçiyi Şeker Pancarı Üretimine Davet Etti

“Çarşamba Şeker Fabrikasının tekrar faaliyete geçmesinden memnuniyet duyuyoruz.” diyen USTA, “Bu sene rekolte düşüklüğüyle ilgili sıkıntılar olsa da önümüzdeki yıllardan, çiftçilerimizin de desteğiyle umutluyuz. Çarşamba Şeker Fabrikasının sürdürülebilir bir şekilde üretime devamı için çiftçilerimizin desteği şart. Başta Ladik ve Kavak olmak üzere bölgede pancar üretiminin teşvik edilmesi gerekir. Gerek bakanlık, gerek fabrika, çiftçilerimizle el ele, pancarı üretimini arttırmalıyız.” değerlendirmelerinde bulundu. Usta, fabrika yönetimine ve işçilere başarılar diledi.

Yorum Ekle