Amasya İtimat

CAN DÜNDARIN MUSTAFA SI..

         Hazırlamış olduğu Mustafa adlı belgesel filimle büyük tepki alan yazar Can Dündar Milliyet Gazetesindeki köşesinde ülkemizde yapılan Atatürk istismarlarına örnekler veriyor.


 


        ‘Bir sendika lideri’ hükümet haklarımızı vermezse ne yapacağımızı biliyoruz’ diyor. Grev çağrısı yapacak sanıyorsunuz. Ama hayır!


 


        ‘Atatürk’e gidip hükümeti şikayet edeceklerini’ söylüyor.


 


        Anıtkabire gidip ‘çaresiziz Atam, kalk yetiş’ diye göz yaşı dökmek… Kabri türbeye çevirmek, bu ziyarete uhrevi bir işlev atfetmek, ziyaret defterini şikayet defterine çevirmek?


 


        Atatürk’ün iftihar edeceği bir toplum görüntüsü mü?…


       


        Her yıl akademik araştırma ödülleri vermek vs yerine ne yapıyoruz? Gökten bir dağın üstüne çehresine benzer bir gölgenin düştüğü yerde anma etkinlikleri düzenliyoruz.


       


        En devrimci fikirlerini sansürleyerek Atatürk’ü muğlaklaştıranların, herkesin onu kendi işine geldiği gibi yorumlamasına ve kafaların hepten bulanmasına yol açması affedilebilir mi?


 


        Kaçak inşaatını yıkmaya gelen dozerlerin önüne Atatürk resmiyle dikilen gece kondu ağası…


 


        Hala bir kütüphanesi, müzesi olmayan, tüm eserleri hala yayımlanamayan, bir türlü filmi yapılamayan, evleri, eserleri bakımsızlığa terk olunan lideri heykel dikerek yaşattığını sanan siyasetçi…


 


        Bilimsel eser vereceğine rozet dağıtan akademisyen… Çocuklara onun dogmalara karşı mücadelesini anlatacağına ‘ Onu sevmek ibadettir’ gibi sözleri ezberleterek onu dogma haline getiren öğretmen.


 


        İşçileri örgütleyemeyince Atatürk’e giderek itibar arayan sendikacı…


        Onu sahiplenmeyi internetteki ‘ yüz yılın lideri’ anketinde oy vermekten ibaret sanan gençler…’


 


        Sn Dündar’ın Atatürk istismarları ile ilgili olarak yapılan yanlışları referans gösterip kendini aklamaya çalıştığı bu yazısını eksik bularak biz de bir ilavede bulunmak istiyoruz.


 


        Belgesel hazırlama iddiası ile ‘Mustafa’ adlı filimle Atatürk’ü ‘sarhoş, içince ağlayan, soğuk, kalpsiz, çevresine eziyet eden, koltuk uğruna arkadaşlarını bile idam sehpasına yollayan, milletten habersiz, halkla alay eden, sefa düşkünü, kadınların peşinde koşan, cephede bile kadın-kız düşünen, ordu düşmanla çarpışırken sevgilisine aşk mektupları yazan, devrimleri intikam için yapan, İslamiyet düşmanı, dinsiz, bencil, günde üç paket sigara içen, bir oturuşta bir büyük rakıyı bitiren, çaresiz, zavallı bir yalnız adam’ olarak gösteren YAZAR lar…


 


 


        Bir ülkenin kurtarıcısını, devlet kurucusunu insani tarafını gösteriyorum diye özellikle çocuklarımıza günde üç paket sigara, bir büyük rakı içen bir insan olarak tanıtıp onu yanlış algılamalara sebebiyet verenler Türk ulusunun gönlündeki, kafasındaki Atatürk sevgisini azaltamazlar.


 


        Tarih yaratmış insanları bu şekilde tanıtmaya hiçbir aydının hakkı yoktur T B M Meclisini namaz ve dua ile açan adam dinsiz olabilir mi?


 


        Sn Can Pamuk pardon Can Dündar yaptığınız bu belgeselle BOP, AB, ABD’nin sinsi planları olan Atatürk’ü yok etme politikalarına alet olduğunuzun farkında mısınız?


 


        Onu ölümünün 70 nci yılında bu iddialarla mı anacaktık?


 


        ‘Herkesin onu kendi işine geldiği gibi yorumlamasına ve kafaların hepten bulanmasına yol açması affedile bilir mi? Sn Dündar siz söylüyorsunuz affedile bilir mi?


 


        Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük komutan ve devlet adamı yüce önder Atamızı ölümünün 70 nci yıl dönümünde rahmet ve şükranla anıyoruz.


      

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.