Amasya İtimat

ÇAMBÜKÜ, MUHTAR ve HEYETİNİN GÖREVDEN ALINMASINA TEPKİLİ..

”OSB yapılması planlanan ancak köylünün karşı çıktığı  Çambükü (Meğellibükü) köyünde, Kaymakamlık tarafından Muhtar İlyas Celep, İhtiyar Heyeti üyeleri: Ali Ünal, Selamet Celep,Ahmet Yıldız ve Recep Dönmez’in görevden alınmasına köy halkı tepki gösterdi.

22 Temmuz 2022 Cuma günü Çambükü Köy konağı önünde toplanan çoğunluğunu bayanların oluşturduğu topluluk, OSB’nin yapılması halinde köyün tarım ve hayvancılık imkanları tamamen biteceğini ifade ettiler.

Avukat Selim Saray’ın da bir konuşma yaptığı toplantıda;
Konuşmacılar sıkıntılarını şu şekilde dile getirdiler: ”Amasya Taşova karayolu arasında doğusunda D100 karayolu, güneyinde Yeşilırmak havzasının bulunduğu son nüfus sayımına göre yaklaşık 80 hanede  141 nüfusun yaşadığı bir köy olan Çambükü Taşova’nın yüzölçümü en küçük köyü olup büyük ve küçükbaş hayvan sayısı olarak nüfusuna göre 2. büyük köyüdür. Köyümüz geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlamaktadır. Köyde 258 adet sığır, 126 adet manda, 1805 adet koyun ve 59 adet keçi beslenmektedir. Köyde bamya başlıca yetiştirilen üründür. Köyümüz çalışkan ve hayvancılık yapması nedeniyle gelir seviyesi yüksek bir köydür. Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yardım almayan belki de ilçemizin tek köyüdür.  Hayvancılık yapma hakkımız  elimizden alınırsa biz ne yaparız. Muhtarımızı ve azalarımızı geri istiyoruz. Bizler Taşov’ya OSB yapılmasına asla karşı değiliz ama köy arazimiz çok küçük olduğu için buraya OSB yapılmasını istemiyoruz.” şeklinde konuştular.
Daha sonra Taşova Kaymakamlığına gelen köy halkı arasından oluşturulan heyet Kaymakam Ahmet Gökcecik’e dertlerini anlattılar.

Yorum Ekle