BURUK BAYRAM…

Yılmaz Sergen

Garip, öksüz, yetim bir bayramı evlerimize kapanarak çekirdek ailemizle kutlamaksa, yüreğimiz kan ağlayarak buruk bir şekilde kutladık.
Zaten geniş aile: Anne, baba, dede, nine; kırsallarda emmi, dayı, hala, kuzen sanayileşmeyle birlikte kırsalın yok oluşuyla beraber kaybolup gitti. Tarihin tozlu raflarında yerini zorunlu olarak aldı.
Kuzenler birbirini tanımaz oldu…

Utanmaz Allahtan korkmaz, katil müsveddeleri bayramı kana buladı. İslam’ın kutsalı Mescidi aksada çoluk çocuk demeden onlarca insanı katlettiler.
Türk İslam âleminin değişik coğrafyalarında yine gözyaşı, kan vardı. Eli silahsız vatanını korumanın derdindeki insanların üzerine kurşunlar yağdı.
Bayram zalimlerin zulmüyle cenaze evine döndü.!
Olanları aklımız hafsalamız almıyor. Mazlum insanların topraklarını zorla işgal et, evini ocağını darmadağın et, yuvasını yık topraklarının üstüne çök. Olmadı silahsız savunmasız insanların üstlerine bombalar yağdır.
Özgür dünya olanlara geçiştirme babında kınama! Yazıklar olsun sizin özgürlük, adalet ,insanlık anlayışınıza…
Filistin’de, Doğu Türkistan’da, yaşanan olaylar bayramlarımızı boğazımıza düğümledi. Dünya olanlara yapmacık kınamalarla geçiştiriyor. Olan orda yaşayan Müslüman ve Türk kardeşlerimizin canına namusuna oluyor.
Nasıl bir anlayış?
Türkistan’da adamların topraklarını gasp et, topraklarında köle gibi karın tokluğun altında çalıştır. Özgür bir dünya da bu zulmü seyreylesin. Bu insanlık ayıbıyla insanlar nasıl huzurlu olabilir. Vicdanları nasıl rahat eder.
Filistin’i yuta yuta küçücük dar bir alana hapset, olmadı orada da rahat verme canına kastet.
Kınamaktan öte elimizden bir şey gelmiyor.
Güçlü olmadığınız sürece, lafınızın kıymeti harbiyesi olmayacaktır. Kınamanın bir adım ötesine geçme imkânınız olmayacak. Çığlıklarımızın, lanetlerimizin zalimler üzerinde bir caydırıcılığı olmayacak. Ne acı ki bu zulüm bu gözyaşı akmaya devam edecektir.
Ta ki Türk İslam dünyası gerçek değerlerine dönmesine kadar bekleyeceğiz. Yolsuzluklardan, geri kalmışlıktan sadece ben kazanayım kim kaybederse kaybetsin mantığıyla devam ettiği sürece, daha çok ülke kolay lokma haline gelecektir.
Ülkenin geleceği ve çıkarı her türlü kişisel çıkarların önünde olmadığı sürece, ülkemiz kan kaybedecek daha çok bayramlarımız hüzün içerisinde geçecektir.
Buruk da olsa bayramınız kutlu, muştulara, başarılara açık olsun. Gözyaşları dursun zalimler akıttıkları kanlarda boğulsun.
Hep beraber mutlu olacağımız bayramlar dileğiyle bayramlarınız kutlu olsun.

 

Yorum Ekle