Yayla Yolculuğu Erken Başladı

İlçemizde Yayla Yolculuğu Başladı

İlçemizde havaların erken ısınması ile sürülerle yayla yolculuğu başladı.

İlçede yaylaya çıkanlardan küçükbaş hayvancılıkla uğraşan Hüsnü Soyal, yüz elli yıldır atalardan kalan geleneği sürdürmeye çalıştıklarını ve her yıl sürülerle Akdağ Başyurt Yaylası’na çıktıklarını  söyledi.

Kuraklık nedeni ile bu yıl yaylalara göçün erken başladığını ifade eden Soyal, “Havaların kurak gitmesi nedeni ile yaylalara bu yıl daha erken göç etmek zorunda kaldık. Mayıs yedisi çıkmadan daha önceki yıllarda yaylalara gidemiyorduk. Bu yıl çok sıkıntılarımız var. Hayvanlarımızı otlatmaya yerimiz yok. Çoban bulmak zaten sıkıntılı ve çobanların parasını bile ödeyemiyoruz. Geçtiğimiz yıl samanın kilosunu bir liradan aldık. Devletimizden yardım bekliyoruz. Bu koyunlar bizim değil devletimizin. Allah göstermesin olağanüstü bir durum olursa koyunlarımı komple devletimize bağışlamak zorundayım.” dedi.

Yolculuklarının 750 koyunla yaklaşık 3 gün süreceğini belirten Soyal, 10 kişilik bir ekiple gece gündüz yürüyerek yaylaya çıkacaklarını belirtti.

Youtube.com da videosu:

Yorum Ekle

PAYLAŞ
Önceki haberYUMUŞAKLIK VE ÖFKE…
Sonraki haberMeslek Yüksek Okulu İnşaatında Sona Gelindi
Haber Foto Video arşivi: https://archive.org/details/@tasova05tumarsiv?sort=-date .... Not: Okul yöneticilerimizden veya öğretmenlerimizden eğitimle ilgili haberlerini ve öğrencilerimizin gurur verici çalışmalarını onların başarılarını paylaşmak ve onları onurlandırmak için bizimle paylaşmalarını istirham ederim. Haber metni ve fotolar için: E-Posta: ahmetozkan05@gmail.com Facebook: https://www.facebook.com/ahmet.ozkan.581