Bu Tarihi mağaramız İç ve Dış turizme  kazandırılabilir…

Ahmet Günaydın

27 Eylül 2022 Salı günü Taşova Yerel Eylem Gurubunca Taşova’nın tanıtımı çerçevesinde  Dernek Başkanı Kadir Aydoğan, Tatlıpınar Muhtarı Cemal Onat, Fotoğrafçı Hüsnü Aydoğan ve Fatih Onat Tatlıpınar köyüne bir gezi düzenleyerek Kale mağarası, Bal Kayası ve çevresinde çekimler yaptılar.

İlçemize bağlı Tatlıpınar (Darmaderesi) köyünde bulunan mağara yerel ağızla Gerezini veya köylü arasında Kale mağarası olarak biliniyor. Buğalı yaylalarının eteklerindeki bu mağara köye yaklaşık iki kilometre uzaklıkta.

Son derece güzel bir coğrafyada kurulan bu köyümüzde  Gerezini mağarasının turizme açılması için önceki dönem muhtarı Cemal Onat’ın bir çalışması olmuş. (Onat 2019 Mahalli idareler seçiminde yeniden muhtar seçildi ve halen köyün muhtarı). Mağaraya gelen Maden Tetkik Arama (MTA) ekipleri incelemelerde bulunmuş. Fakat ne hikmetse rapor olumsuz olarak düzenlenmiş. Oysa mağara 60 metre uzunluktan sonra dar bir girişten sonra yaz mevsimi haricinde küçük bir gölete ulaşılıyor. Tokat, Pazar ilçesindeki Ballıca mağarasından çok farklı değil. Aslında Antalya-Damlataş Mağarasındaki gibi Sarkıt ve dikitler, yarasalar ile efsunlu bir güzelliğe sahip.

Temennimiz: yeniden bir girişim yapılarak bu güzel mağaranın turizme  kazandırılması..

Yorum Ekle