Amasya İtimat

BU BAYRAM DAĞLAR, YAYLALAR, KÖYLER ŞENLİĞE DOYDU

İlçemizde Kurban Bayramı görülmemiş bir şekilde şenlik ve etkinliklere sahne oldu. Öyleki: ilçemizi çevreleyen Akdağ. Buğalı ve Canik dağlarının zirveleri, tepeleri, etekleri yayla şenliklerine gelenleri ağırladı.

2012 ve 2012 yıllarında gurbetten ilçemize gelen insan sayısını yakalayamazsak da, şenlik etkinlik, düğün, nişan sayısında büyük bir artış gözlendi.

12 Ağustos 2019 Pazartesi günü ilk etkinlik Belevi köyü Köy Konağı açılışı ile başladı. Aynı gün; Çaydibi Derneği ile Muhtarlığının  organize ettiği 5. Yaz şenliği, Esençay’da Esençay Derneği ve Esençay beraber düzenlediği Halk Konseri ve Şahinler’de Şahinler Derneği Kadın Kollarının hazırladığı ”Hayat, Hanımeli değince güzel” etkinlikleri gerçekleştirildi.

13 Ağustos Salı günü: Mercimek Köy Konağı açılışı ve Bayrak direği dikme töreni yapılırken, Gürsu köyündeki Yayla şenliği, Dernek üyesi Mehmet Aslan’ın vefatı dolayısı ile köyden ahirete irtihal edenlerin ruhu için Kur’an-ı Kerim tilaveti Mevlid-i şerif merasimine dönüştürüldü. Aynı gün 18. Çakırsu köyü Yemişen Yayla Şenliği, Belevi köyü Baldıran Yayla Şenliği ve 2. Başyurt Yayla Şenliği, 9. Kozluca köyü Yayla Şenliği yapıldı. Yeni kurulan Ardıçönü köyü Derneği 1. Olağan kongresi

14 Ağustos Çarşamba günü: Yaylasaray köyü Yığınlı Yayla Şenliği. İmam- Hatip Lisesi mezunları buluşması, Karlık köyü 1. Harmanlar Şenliği, 1971 yılında Alpaslan Ortaokulundan mezun olanların Alpaslan Parkında 48 yıl sonra Buluşma günü, Yazarımız Emekli Öğretmen Hasan Öztürk’ün sosyal medyada yaptığı duyuru ile eski dostlar buluşması.

Boraboy Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile köy muhtarlığı tarafından Boraboy gölünde 15 Ağustos 2019 Perşembe günü 14. Boraboy göl şenliği düzenlendi.

16 Ağustos Cuma günü: Kırkharman Köyü Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği 1. Olağan kongresi yapıldı.

17 Ağustos Cumartesi günü: 15. Destek Makmarardı  Yayla Şenliği, ilçemiz Kaymakamı Talha Altuntaş başkanlığında, İl Genel Meclis Başkanı Zeki Eraslan, Amasya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Erdin Acar’ın 11 köyü ziyareti.

Ağustos ayının son etkinliği ise, Taşova Bal Üreticileri Derneği TABÜD tarafından ilçe meydanı (eski Buğday pazarında) İkinci  Bal ve Yöresel Ürünler Fuarı 22-23 Ağustos 2019 Perşembe-Cuma günleri  ile son bulacak.

Yorum Ekle