Böylemi olacaktı son deminde Yeşilırmak…

Ahmet Günaydın-Suşehri ile  Zara arasından Kösedağ’dan doğan ve çevre kaynakları ve dereleri toplayarak Tozanlı Suyu adıyla akışa geçer. Üzerinde 32 km² genişliğinde Almus Barajı bulunan ve ilçemizden de geçen Tozanlı ırmağından Almus Barajına su alındığı için ırmağımızın hali içler acısı. Tokat merkez, Turhal’dan sonra  Amasya merkezden ve Taşova’nın kenarından geçerek Andıran köyümüzün 3 kilometre doğusunda,  Gümüşhane’nin  Çimen Dağları’ndan kaynaklanan Kelkit çayı ile birleşerek Yeşilırmak nehri adını alır.

2 Yıl öncesine kadar  özellikle Nisan sonunda dolmaya başlayıp,  Mayıs aylarında lebalep dolan Hasan Uğurlu barajının dolgusunun (Çamaltı) Zana’daki mevcut görüntüsü görenleri hayrete düşürüyor.

Karsavul köyümüzün  Zana mezrası Yeşilırmak nehri kenarında yer almakta olup özellikle Nisan-Ağustos aylarında doyumsuz manzaralara sahip bir yöremiz. Bu aylarda karşıdan karşıya su ile dolu yaklaşık 300 metre genişlik bulunması gerekirken, halihazırda Yeşilırmak nehrinin genişliği  20 metre civarında ve bir çok yerinden göbek hizasında   karşıya geçebilmek mümkün.

25 Temmuz 2021 Pazar günü Hayırsever İşadamı Arif Yılmaz, Karsavul köyü Muhtarı Mustafa Korkmaz ve Ulaş Uçar ile 13 Haziran günü evleri tamamen yanan Zekeriya ve İlhami Ünlü’yü Zana’da ziyaret ettik. Yeşilırmak burada yemyeşil ama mahzun akıyor. Feri  fesi kaçmış.

Daha sonra Karsavul merkezde Karsavul köyü Muhtarı Mustafa Korkmaz bizleri mesire alanı yapmayı planladığı ve köy Karar defterine Atatürk Parkı olarak geçtiği 17 dönümlük alanı gezdirdi. 900 rakımdaki eski okul binasının bahçesine geçtiğimiz yıllarda dikilen ceviz ve ıhlamurların büyük çoğunluğu tutmuş. Taşmektep okul binasının tadilat yapılarak hizmete sunulması düşünülüyor.

Yorum Ekle