Amasya İtimat

BİZİM DENİZİMİZ: KARSAVUL ZANA…

Ahmet Günaydın

İlçemize 17 km uzaklıkta Çamaltı (Zana), Sıtmapınarı, Akpınar, İkipöhre, Hacıpınarı ve Kabaceviz isimli 6 mezrası bulunan Karsavul köyümüzün Zana mezrası Yeşilırmak nehri kenarında yer almakta olup özellikle Nisan-Ağustos aylarında doğaseverler ve fotoğraf sanatçılarına doyumsuz manzaralar sergiliyor.

25 Eylül 2022 Pazar günü Taşova Yerel Eylem Gurubunca Taşova’nın tanıtımı çerçevesinde  Fotoğrafçı Hüsnü Aydoğan ile Hasan Uğurlu Barajının dolgusunun olduğu Zana’yı  ziyaret ederek Drone görüntüleri çektik. Önceki yıllara oranla Eylül ayı olmasına rağmen su seviyesi oldukça yüksek. Erbaa Dokuzçam (Geleğre) köyünün Akseki (İvsi) mezrasından Ömer Taşova ve Türkmenistanlı eşi ile tanıştık.

Karsavul köyü Muhtarı Mustafa Korkmaz bizleri ağırladı. Zana mezrası sakinlerinden Zekeriya Ünlü’nün meşhur dut ağacının gölgesi ve Baraj gölünün seyrederek barajın nefis yayın balığını tattık.

Başta Muhtar Mustafa Korkmaz ve bizlere hizmet eden Zekeriya Ünlü’nün kıymetli eşleri ile Seçkin Taşova’ya teşekkür ediyoruz.

Yorum Ekle