Biri bunları durdursun canım!…

21 Mayıs 2016 gününden beri düzenli bir biçimde yağan ve özellikle 27-28 Mayıs günleri sabaha kadar süren yağışlar Yeşilırmak’ı iyice coşturmuş, Kocayar mevkiinden itibaren yer yer  Devlet Su İşleri”nin yaptığı seddeleri yıkmış, yağışlarla kabaran ırmak o dönem Tahkimat çalışmaları yapan DSİ iş makinalarını  tehdit etmişti.

Irmak yüzeyi plastik, köpük, pet şişe çalı çırpı, odun ağaç ve hayvan leşleri ile dolmuş,  adeta havadaki kuşu kapıyorken, Sanayi köprüsüne takılan derinlik ölçüm cihazı ilk kez 2.80 santimetreyi görmüştü.

Irmağımız bugünlerde yeniden acınacak durumlara düştü. Buladan çayında 29 Nisan 2021 günü çekilen resimlerde su seviyesi ırmağımızdan daha fazla hem de Mayıs ayı başında olmamıza rağmen.

Maya fabrikası Midilli HES ile Karabük Yavuz  HES arasındaki yaklaşık 23 kilometre arasında 8 HES enerji üretirken, % 20 can suyu vermesi gerekirken verilmediği için ırmaktaki derinlik yer yer 40 santimetreye düşmüş durumda. Irmağın neredeyse yarısından fazlası yosunla kaplı. Bu da oksijen yetersizliği nedeni ile yeni balık ölümlerinin habercisi.

Çevre ve Şehircilik  Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri yetkililerine sesleniyoruz: Artık bu sorumsuz gidişatı durdurun, Taşova’nın tüm kesimleri bu durumdan çok rahatsız..

Yorum Ekle