Amasya İtimat

BİR KÖYÜMÜZDE LAZ KÜLTÜRÜNÜN TANITIMI İÇİN ŞENLİK YAPILACAK

TAŞOVA YEG DERNEĞİ PROJE FAALİYETLERİNİ TEKPINAR KÖYÜNE DE TAŞIDI
Taşova Yerel Eylem Grubu Derneği kurulduğu günden beri köylerde kapasite geliştirme kapsamında çeşitli eğitimler ve toplantılar düzenleyerek tüm Taşova köylerine ulaşmaya devam ediyor.

 

5 Haziran 2023 Pazartesi günü Tekpınar (Kıranürküt) köyünde düzenlenen etkinlikte köylülerle bir araya gelerek sebze meyvelerden katma değerli ürün üretimi ve pazarlanması konularında bir toplantı yaptı.

 

Toplantıda katma değerli ürünlerin tanıtılması için şenliklerin önemine değinildi. 1948 yılında Trabzon Akçaabat’tan göç edenlerin kurduğu Tekpınar köyünde bu kapsamda (Doğu Karadeniz) Laz kültürünü yaşatma şenliği etkinliği planlandı.

Dernek yönetim kurulu üyeleri, kendi de tekpınar köyünden olan Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk ve Tekpınar köyü halkının yoğun katılımı ile gerçekleştirilen yemekli toplantıda Ağustos ayında düzenlenmesi planlanan Laz kültürünü yaşatma şenliği kapsamı ve detayları belirlendi. Tüm Türkiye’den katılım sağlanması planlanan şenlik ile Taşova’da Laz kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılmasına imkan sunulmuş olacak.

Tekpınar Köyü

İlçemize 19 km uzaklıkta olan Tekpınar Köyü’nün eski ismi Kıranürküt’tür. 1990 yılında mezra olarak bağlı bulunduğu Hüsnüoğlu’ndan ayrılarak müstakil köy haline gelmiştir. Köy, 1948 yılında Trabzon Akçaabat’tan göç edenlerden oluşur. Şeker fasulyesiyle de meşhur olan köyde son dönemde kiraz ön plana çıkmıştır. 2018 verilerine göre 33 nüfusuyla ilçemizin en küçük  köyüdür.

Yorum Ekle