Bir Hentbol Taraftarının Gözü İle

 

 

Marşları ve tezahüratları ile kendi takımını coşturabilen, yüreklendirebilen taraftarlar; aynı zamanda protesto ve yuhalamaları ile de rakip takımları baskı altında tutabilmektedir.

Hentbolcuların baskı altına girmeleri ya da olumlu yönde etkilenmelerinin altında yatan temel sebep ise, oyuncuların da birer insan olmasıdır. Sahadaki sporcuların da duyguları, değerleri ve hisleri vardır. Tribünden gelen alkış ya da sevgi gösterisi, oyuncular üzerinde itici güç oluşturmakta, onları yüreklendirmekte ve şevklendirmektedir. Çünkü, insanın varoluşundan gelen beğenilme dürtüsü, binlerce taraftarın sevgi gösterisinin karşısında tam anlamı ile sporcu bünyesini etkisi altına almaya yetecektir.

 

 

Aynı beğenilme hissiyatında olduğu gibi, bu duygunun tam tersi olduğunda da sporcular üzerinde kötü etkilerin görülebileceği oldukça açıktır. Yüzlerce taraftarın oyuncuları yuhalaması ya da ıslıklarla protesto etmesi, oyuncuları oldukça demoralize edeceği için, oyundan kopmalar ve konsantrasyon bozuklukları da görülebilecektir.

Taraftarlar, takımlarını desteklerken, görsel şovlardan da yararlanabilmektedirler. Tribünlerde oluşturulan koreografiler, pankartlar ve bayraklar, oyunculara direkt olarak etki edebilmektedir. Aynı şekilde, oldukça yüksek ses ile oyunculara ulaşan tezahüratlar da, yine oyuncular açısından bir başka itici güç unsurudur. Hentbolcu, beğenildiğini ve desteklendiğini hissettiğinde, daha cesaretli ve daha özgüvenli top oynamaktadır. Tersi durumlarda da, protestoların hedefi olan oyuncular, basit hatalar ile başlayan hatalar zincirinde, oyunun sonucuna etki edecek kadar büyük yanlışlara da imza atabilmektedirler.

Taraftarın sahaya etkisi, neredeyse kilit oyuncuların oyuna etkisi oranındadır. Bu nedenledir ki ev sahibi takımlar dengi takımlara göre daha avantajlı konumda düşünülmektedirler. Yine bu nedenledir ki, özellikle taraftarı ateşli olan takımların kendi sahalarına giden deplasman takımları maçın favorisi olarak gösterilmezler. Tüm bu veriler ve değerlendirmeler birleştiğinde, tüm gücümüzle takımızı desteklemek yolumuzda ki engelleri aşmada en önemli faktörlerden biri olacaktır.

 

Yorum Ekle