BİR DÖNEM İLÇEMİZDE ONLARCA RESMİ KURUM VARDI!..

1944 yılında kurulan ilçemiz 1990’lı yıllarda başlayan özelleştirme furyası ile onlarca resmi kurumunu kaybetti.

Başta Ballıdere Ömer Saray Yatılı İlköğretim Bölge Okulu, köy ve mezralarda bulunan kırka yakın okul olmak üzere o dönemin beldelerinde bulunan PTT acenteleri, yine belde ve köylerde bulunan bazı sağlık ocağı ve sağlık evleri, Esençay, Uluköy ve Dörtyol‘da bulunan Jandarma karakolları, Alpaslan, Akınoğlu, Ballıca ve Destek Tarım kredi kooperatifleri, (Tekke ve Uluköy Tarım kredi kooperatifleri Çalışma Bürosu olarak hizmet veriyor) Son olarak; Akınoğlu, Alpaslan, Ballıdere, Belevi, Boraboy, Çaydibi, Destek, Esençay, Özbaraklı ve Uluköy belediyelerinin kapanması ile köylerin ekonomisi çökmüş, göç daha da  hızlanmıştır.

Asıl ilçe ekonomisini çökerten ise Tekel Yaprak ve Tütün İşletme müdürlüğü ve Tekel Satış Pazarlama Müdürlüğü olarak hizmet veren ve 456 personelin çalıştığı 2 kurumun kapanması olmuştur. Kapanan resmi daireler listesi uzadıkça uzuyor. İlçemizde çeşitli dönemlerde; Kapalı Ceza ve Tevkif evi, Şekerbank, Kara yolları Bakımevi, Sümerbank, Türkiye Zirai Donatım Kurumu şubesi, Kız Sanat Ortaokulu, Verem Savaş Dispanseri, Meteorloji Memurluğu, Sivil Savunma Müdürlüğü,  Belediye Mezbahanesi, Köy Hizmetleri Bakımevi (halen Özel İdare tarafından kullanılıyor), TEDAŞ (özelleştirilerek YEDAŞ’a satıldı), Taşova Lisesi ( Yeşilırmak Anadolu Çok Programlı Lisesi’ne dönüştürüldü).

Son yıllarda ilçenin tek kazanımı ise Rönesans Holding tarafından yaptırılan Taşova Yüksel Akın Meslek Yüksek Okulu ve Taşova Orman İşletme Şefliğinde birer odaya sıkıştırılmış Boraboy ve Akınoğlu Orman işletme şeflikleri

 

IMAG0029 IMAG0027 IMAG0028

Yorum Ekle