BİLEZER

Derinden, kalpten gelerek, gönülden sürdürülen, hiç bitmeyen, hiç bitmeyecek dostluğa ve arkadaşlığa bizim köyümüzde “Bilezer” deniliyor…

Ben böyle işittim, duydum çocukluğumda.

Bu kelimeye bizim köyden başka yerde hiç duymadım, rastlamadım doğrusu. Mutlaka bu kelimenin derin bir tarihi vardır. Atalarımızdan, doğduğumuz topraklardan geliyordur elbette.

Kırkharman Köyümüzün muhacirleri 1936 yılında biliyorsunuz bir kısmı Bulgaristan, bir kısmıda Romanya’dan gelmişler. Gelmekle kalmamışlar yaşanan o dostlukların ölümsüzlüğünü kalplerinde taşıyarak getirmişler bu topraklara. Bu topraklarda tekrar “Bilezer” olup, gelecek kuşaklara taşımışlar dostluğun ölümsüzlüğünü…

Yaşım 55. Bizim muhacirlerin; birini öldürdüğünü, tekme tokat kavga ettiğini, adam dövdüğünü, yol kestiğini, zebanilik yaptığını görmedim. Ufak tefek tartışmaların küskünlüklerin bile kabul görmediğini söyleyebilirim. Yoktur diyemem ancak bu tür kişilerin hakir görüldüğünü cani gönülden söyleyebilirim.

“Gerçek dostluk” diye başlayacaktım yazıya aslında ama düşündüm de gerçek dostluk demek; herkese dost diyenler içindir.. Dost dediğin tek anlam içerir zaten oda açık ve gerçektir.. O yüzden gerçek dost demeye gerek yoktur. Çok farklı şeyler birbirinden. Gerçek dostluğa önem veriyorsan herkese dostum dememek ve o kavramın içini boşaltmamak lazım gelir.

Ölsekte kalsakta bitmeyen dostluğun tek adı “bilezer” olmalı. Aynı Metin abiyle, Raşit abimizin dostluğu gibi…

Metin Gülper abimizin bu resmî, Raşit Erkan abimizin vefatından hemen sonra bulup bana ulaştırması çok anlamlı. Çocukluktan veya gençlikten gelen bu dostluğun ölene dek sürdüğünü görüyoruz bu fotoğrafla birlikte. Bence bizim köyümüze ait bu sözcüğün ölümsüzlüğü kadar kullanılan “Bilezer” kelimesiniz anlamı da yerini buluyor.

Aslında bu bana günümüzdeki arkadaşlıkların ve dostlukların ne kadar çıkar ilişkisine dayandığını gösteriyor. İstanbul argosundan ilk çıktığı dönemde anlamı bugünkü janti ile aynı olan “kanka” günümüz gençliği tarafından çarpıtılan sözcük… Samimi olmayan, arkasını dönünce unutulan arkadaşlığın adı olsa olsa “kanka”olur zaten. Bu sözcükle beraber dostluğunda ne kadar erozyona uğradığını anlayabiliyoruz. Tüylerimi diken diken etmiş şahsıma münhasır kullanilmasi halinde alenen cinayet sebebi olabilecek bi laf. Hayır ana avrat küfredilmiş gibi hissediyorum duyduğumda. Çünkü biz hala bu topraklarımızda “Bilezer” diyoruz kankamıza.

Hayat bazen insana o kadar ağır geliyor ki ne yapacağını bilemez hale getiriyor kişiyi. Eminim herkes yaşamıştır bu durumu. Kendimizle çeliştiğimiz zamanlar geldi hiç yok yere boşu boşuna efkarlandığımız günler oldu. İşte o anda yanınızda olmasını istediğiniz kişilerdir dostlarımız.

Hayatın bize sunduğu en büyük süprizdir bence Dost.. Çünkü böyle tam dibe vurduğun anlarda artık herşey bitti dediğin anda uzatır sana elini. Alır ve çeker seni her şeyin herkesin arasından. Bu dostluklarda çok eskiden tanıdığın çok daha kıymetlidir sanırım. Bilindik varoluşları önemlidir elbette ama yıllar ilerledikçe insan olgunlaştıkça o zaman gerçekten seçici davranıyor. Büyüdükçe daha çok düşünmeye, öğrendikçe daha özenli seçmeye başlıyor insan yakınındakileri. Ne çocuk acemiliği kalmıştır artık, ne gençliğin körpe heyecanı. Artık kazanmış olur insan gerçek dostluğun anlamını, manasını.. İşte bu yüzden diyorum eskiler daha özeldir hayatımızda.

Genellemek istemiyorum ama hayatımızın olmazsa olmazı.. Yaşadığımız yüzyılda sahip olduğumuz en büyük lükstür dostluk. Çok zor bulunuyor, aramakla da bulunmuyor o gelip o zor anınızda sizi buluyor bunu öğrendim. Ama gerçekten o samimiyeti hissettiğinizde onu kaybetmekten korkmalısınız. Yada düşündüm de korkmamalısınız yaa. Dost bu ya kaybetme korkusu onda son bulmalı. Ağzımıza her geleni de söylesek, moralini de bozsak demediğimizi bırakmasak bile dost bu umurunda değildir ki ? Zaten gerçek dostlar birbirlerini hiçbir zaman gerçekten kıramazlar. Karakterlerine bağlı olarak çok kötü sözler de söyleseler o sözlerin hiçbirini içten söylememişlerdir. O kadar laf söyler bi sırıtır sende sırıtırsın olay orda biter işte..

İyi bilirler dostlar bunları…
Pardon “bilezerler” bunları 😊

Sevgili Raşit abimiz ruhun şad olsun.
Sevgili Metin abimiz ömrün bereketli, ömrün çok olsun.

İyiki vardınız hayatımızda.

Sevgili dostlar; sizlere hayatınızda bitmeyen dostlukların olduğu bir ömür diler saygılar sunarım.

Selametle kalınız efendim.

Naci Özkan

Yorum Ekle