Amasya İtimat

BEKLENEN AÇIKLAMA NİHAYET YAPILDI

Vatandaşlar arasında “Yine birilerine peşkeş mi çekiliyor” , “Kel Ali’nin bağına döndürdüler vatanı” gibi değişik yorumlara sebep olan ilçemize bağlı Dörtyol köyüne ait meradaki ağaç kesimi köylünün ve çevre duyarlılığı olan insanların tepkisine neden olmuştu.

Taşova-Amasya devlet kara yolu dokuzuncu kilometresinde yaklaşık 1 aydır yapılan ağaç kesimi konusunda bir bilgi alınamamış ve vatandaşların kafası karışmıştı..

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı Amasya İl Müdürü Lokman Gültekin ilimizde uygulanmakta olan mera amenajman ve ıslah projeleri içerisinde yer alan Taşova ilçesi Dutluk-Dörtyol köyleri meralarında yürütülen ıslah çalışmalarını yerinde inceledi.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Gültekin; “Taşova ilçesi Dutluk-Dörtyol köyleri mera ıslahı ve amenajmanı projesi 2015 yılında başlamış, 2019 yılı sonuna kadar devam edecek olup proje kapsamında toplam 1977 dekar alanda ıslah çalışması yürütülecektir. 2015 yılı için 710 dekar alanda çalı ve ağaç sökümü, tesviye ve toprak ıslahı yapılacak alan, yapay mera tesisi kurulmasına hazır hale getirilecektir. 710 dekar alan içerisinde doğal gölgelik alanlar belirlenmiş olup düzenlenecek 2 adet hayvan içme suyu tesisi yapılacak, 1 adet doğal göl alanı ıslah edilecektir.” dedi. 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.