Amasya İtimat

Başkan Şenol, Devir konusunda açıklama yaptı

Uzun yıllardır Kuşşeyh Babayı anma, Hıdırellez kutlama ve Devir adı verilen etkinliğinin yapıldığı Şahinler köyünde geleneksel hale getirilen  Hıdırellez etkinliği   6 Mayıs 3 yıldır Ramazan ayına tekabül ettiği için  bu yıl Kaymakam Mustafa Berk Çelik ve vatandaşların katılımıyla 21 Mayıs 2021 Cuma günü  başlamıştı.

İstanbul’da faaliyet gösteren Şahinler Köyü Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile köy muhtarlığının birlikte organize ettikleri Devir etkinliği,  kesilen kurbanlardan  yapılan kavurmalar 23 Mayıs Pazar günü hane hane tüm köy halkına dağıtılarak tamamlandı.

Dernek Başkanı Mustafa Şenol konuyla alakalı şu açıklamayı yaptı:  ”Geleneğimiz olan devir çevirme işlemi bu yılda her yıl olduğu gibi dualarla yapıldığı. Cuma günü kurban kesimleriyle başlayıp, bugün kazanlarda pişirilerek aş dağıtımı yapılmıştır.
Pişirilen aş köylümüze paketlenip dağıtımı yapılmıştır.
Kurbanların kesilip doğranmasından, pişirip dağıtılmasına destek olan köylülerimize tek tek teşekkür ederiz, emeklerine sağlık. Geleneğimize sahip çıkıp yıllardır bu geleneği devam etmesine katkı sağlayan bütün köylülerimizden Allah razı olsun. Köy halkımızın yardımlarıyla 1 büyük baş, hayır sever bir köylümüz tarafından 1 küçük baş ve Dernek olarak ta 2 küçük baş alarak katkı sağladık. Geleneğimize katkı sağlayan herkesten Allah razı olsun.
Kurak geçen bir dönemde Allah bütün çiftçilerimizinin gönlüne göre verdi bugün köyümüze çok güzel yağmur. Allah bütün çiftçimize bol bereketli mahsul nasip etsin inşallah.”

Yorum Ekle