BAŞKAN ADAYI KAVUNCUOĞLU’ndan BASIN AÇIKLAMASI…:

7 Ağustos  2021  Cumartesi günü Amasya 12 Haziran stadyumunda yapılacak Pancar ekicileri Kooperatifi seçimlerinin heyecanı sürerken,  Ziraat Mühendisi Oğuz Kavuncuoğlu  Amasya  Pirler Parkında gazetecilerle bir araya geldi.

Kavuncuoğlu 2 Ağustos 2021 Pazartesi günü saat 15.30’da başlayan Basın toplantısında;

”Çok değerli basın mensuplarımız.
Çok değerli çiftçilerimiz. Öncelikle sizleri saygı ve muhabbetle selamlıyorum.
7 Ağustos cumartesi günü yapılacak olan seçimli genel kurulda siz değerli pancar ekicisi çiftçilerimizin desteğini bekliyoruz.

NEDEN BİZ OLMALIYIZ?

KAZANAN ÇİFTÇİMİZ VE FABRİKAMIZ OLACAK.
Amasya pancar ekicileri kooperatifi başkan adayı Ziraat Mühendisi Oğuz Kavuncuoğlu Amasya da basın mensupları ile biraraya geldi. Başkan adayı Ziraat Mühendisi Oğuz Kavuncuoğlu  yapmış olduğu açıklamalarında
Son bir yıldır aralıksız 500 köyde çiftçilerimizle toplantılar düzenleyerek bölgemizdeki sorunları kendi yerinde tespit ediyoruz.

SEKTÖRE YÖN VERECEK YENİLİKLER İLE GELİYORUZ

Tüm ekim sahalarımızda daha çok üretmenin yolunu açmak mecburiyetindeyiz.. Muazzam üretim potansiyeline sahibiz.Bu potansiyeli iyi kullanmak zorundayız. Fabrikamız özelleştirilmesinin üzerinden geçen  30 yılda neler olduğunu hepimiz biliyoruz.   işi bilmeyenlerin, sektörün içinde yetişmemiş insanların fabrikamızı ne hale getirdiğini  hepimiz görüyoruz. Artık işinde uzman insanların gelmesi gerekmektedir.Proje ekibimiz ve teknik kadromuzla birlikte şeker sektörüne yön veren bir fabrika olmak için var gücümüzle çalışacağız.
Özelleştiği 1 0cak 1992 tarihinden bugüne kadar, elindeki bir çok gayrimenkulünü ve birçok iştiraklerini kaybetmiş fabrikamız, küçültülerek dar bir alana sıkıştırılmıştır. Yeteri kadar üretim yapamayan fabrikamızı, işinde uzman ekibimizle yeniden canlandırmak bizim bu memlekete olan borcumuzdur.
Kooperatifçiliği olması gereken noktaya taşımamız gerekiyor. Bölgenin iklimsel sartlarına ve toprak yapısına uygun olarak alınacak zirai tedbir ve faaliyetlerle bunu hep birlikte başaracağız. .

ÇİFTÇİMİZİN DAHA ÇOK KAZANDIĞI SİSTEMİ KURACAĞIZ

Yıllardır ihmal edilmiş bölgemizde, pancar üretiminin yeniden artması için polar ve verimle ilgili sorunları çözüme kavuşturacağız.Bu bizim ilk yapacağımız uygulama olacaktır..Yüksek verimli ve yüksek polarlı pancar üreteceğiz. Fabrikamıza yapacağımız teknolojik yeniliklerle işletme kayıplarını engelleyerek fabrikamızı yıllık enaz 50 milyon TL kar eden hale getireceğiz. Bizimle eşdeğer özel fabrikalar her yıl kar ederken bizim fabrikamızın zarar üstüne zarar etmesine artık izin vermeyeceğiz.

ÇİFTÇİLERİMİZE FİNANSAL DESTEK SAĞLAYACAĞIZ

Her çiftçimize ürettiği pancara endexli üretici kartı tanımlayacağız. Bu kart ile pancar eken çiftçilerimiz kefilsiz kefaletsiz tüm tarımsal ihtiyacını eksiksiz karşılayacak. Bu kart ile ilçelerimizde ki anlaşmalı petrol ofislerinden akaryakıt dahil tüm ihtiyaclarını  karşılayabilecek. Fabrikanın sahibi çiftçilerimiz fabrikada dışlanmayacak. Fabrika içerisinde insana yaraşır konaklama ve dinlenme yeri olusturacağız.
Memleketimizin ihtiyac duyduğu alanlarda doğru ve akılcı yatırımlar yapacağız
Önceliklerimiz arasında üreticinin tarlada ki işlerini kolaylaştırmaya yönelik olarak, fabrika bünyesinde kuracağımız mekanizasyon gücü ile   üretmek isteyen ve iş gücü eksiği olan çiftçilerimizin talep etmesi halinde, ekim, ilaçlama ve hasattaki işlerini biz üstleneceğiz. . .
Aynı zamanda   oluşturacağımız uzman sulama proje ekibi ile  yeni su kaynaklarının arayışı ve mevcut suyun daha tasarruflu kullanılmasına yönelik adımlar atacağız. Sulama yatırımları ile ilgili tüm projeler uzman kadromuz tarafından hazırlanacak ve bu projelerin devlet teşviki kapsamına alınabilmesi için projelerin takibi,kooperatif vasıtasıyla yapılacak.

GENÇLERİMİZE İSTİHDAM OLUŞTURACAĞIZ
Kooperatifimiz vasıtasıyla hem farklı ürünler sözleşmeli olarak üretilecek, hemde bu ürünlerin işleneceği tarımsal işletmeleri ilçelerimize kazandıracağız.
Bunlardan ilk 4 yıllık hizmetimiz dönemi için planladığımız fabrikaları sizler ile paylaşmak istiyorum.
1- Soğan işleme fabrikası. Bu fabrikada, soğan halkası, soğan küpü, soğan tozu ve soğan suyu üreterek yurt dışına ihracını sağlayacağız.
2- Meyve suyu ve püresi Fabrikası. Organik meyve ürettirip püre halinde yurt dışına ihracını sağlayacağız.
3- Ayçiçek yağı fabrikası kuracağız.
4- Mısır kurutma ve işleme tesisi kuracağız.
5- Ürettiğimiz alkolü kolanya ve dezenfektana dönüştürüp, kendi markamızı oluşturacağız.
6- PAN-ET’i yeniden faaliyete geçireceğiz. Sözleşmeli hayvancılık modelinl başlatacağız.
7- Toprağımızı temizlemek için kenevir ekimini önemsiyoruz. Önce kenevir işleme fabrikasını kuracağız. Birlikte sözleşmeli kenevir ekimini başlatacağız.
8- Fabrikamızın günlük pancar işleme kapasitesini 7200 tona çıkaracağız. Böylelikle pancar boşaltma sırasına ve küspe de bekleme sırasına son vermiş olacağız.
Bu sayede, bölgemizde 4 yılın sonunda 6900 gencimize iş imkanı sağlamış olacağız.

ÇİFTÇİ İLE YOLA ÇIKTIK

Değerli çiftçi kardeşlerim bilinmelidir ki bizler memleketimiz ve fabrikamızın geleceği için çiftçi ile yola çıktık. Sadece çiftçilerimizden güç alıyoruz Kazanan çifçimiz, kazanan tarlasında alın teri döküp emeğinin karşılığını hakkı ile alan köylümüz ve fabrikada  söz sahibi olan üreticimiz olacaktır.
Amasya şeker fabrikası pancardaki kalite değerleri ile yaptığı işletmeler ve oluşturduğu iş gücü ile ülkemizin giderek büyüyen bir kurumu olacak.
Bu bizim önce kendimize sonra memleketimize olan borcumuzdur. Tüm bu projelerimizi hayata geçirebilmek için, bölgemizde tarıma dayalı sanayi kalkınmasını başlatabilmek için siz değerli çiftçilerimizin emeğinin karşılığını daha çok alabilmesi için,öncelikle siz çiftçilerimizin beni ve ekibimi yetkilendirmesi gerekiyor. O yüzden siz çiftçilerimizin desteğine talibiz.
Sizlere şunuda hatırlatmayı da önemli buluyorum.

BU SEÇİM SİYASİ BİR SEÇİM DEĞİLDİR.
Bu seçim çiftçilerimizin ekmek ve geçim seçimidir. Çiftçinin haklarının korunması seçimidir. Onun için biz hiçbir siyasi partinin adayı olarak çıkmadık. Biz kooperatifimizin gerçek sahibi çiftçilerimiz ile yola çıktık. Sizlerle birlikte üretip sizlerle birlikte başaracağız.Ben buradan diğer aday arkadaşlarıma da başarılar diliyorum. Rabbimden, önce çiftçilerimiz için, sonra şahsım ve ekibim adına hayırlara vesile olacak bir genel kurul geçirmemizi diliyorum.
Tüm ekibim adına, sizleri saygı ile selamlıyorum.” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle