Amasya İtimat

BALKAN SAVAŞLARININ 100 YILI KONFERANSI YAPILDI

IlVcS[1]Konferansın sunumunu Ali GÜLTEKİN yaparken ; başlangıç konuşmasını Amasya Rumeli Balkan Türkleri Derneği Başkan Vekili Kasım Alper Özdemir yaptı.
Özdemir geçmişten günümüze tüm ecdadımızın ruhlarını şad ederken , konferansın konuşmacısı Rumeli Balkan Federasyon kurucu başkanı Özcan Pehlivanoğlu ‘nu tanıttı.

Ayrıca İstanbul’da kurulan Amasya Rumeli Balkan Türkleri Derneği’nin kuruluşundan bahsederek İstanbul’da yapılan çalışmalardan örnekler gösterdi.

Konferansa konuşmacı olarak Rumeli Balkan Türkleri Federasyonu Kurucu Başkanı Özcan Pehlivanoğlu katıldı. Balkan Savaşları’nın 100. Yılının Türkiye’de yeteri kadar anılmadığını söyleyen Pehlivanoğlu, “1 milyon 500 bin Türk’ün katledilmesi, bugün kimsenin gündeminde değil’ diye konuştu. Bu savaşlar neticesinde çok büyük insan ve toprak kayıpları yaşandığına işaret eden Pehlivanoğlu, şöyle devam etti:

“Balkan Savaşları’ndan bizim çıkartacağımız çok önemli dersler vardır. Bunlar sadece askeri dersler değil, sosyal, kültürel ve ekonomik dersler mutlaka bugünkü Türk toplumunca çok iyi anlaşılmalıdır. Ama maalesef bu yapılmamıştır, gizlenmiştir, üstü kapatılmıştır.” Pehlivanoğlu, Balkanlar’a Türkler açısından bakıldığında hiçbir şeyin değişmediğini savundu.

Türklerin planlı şekilde asimile edilmeye, yok edilmeye çalışıldığını ve Balkanlar’ı Türklerden arındırma yönelik çalışmalar yapıldığını ileri süren Pehlivanoğlu, “Maalesef bu çalışmalar Türk ve İslam dünyası tarafından yeterince anlaşılmamaktadır. Türk milleti, Balkanlar’daki kardeşlerinin çektiği bu acıyı, zulmü, soykırımı fark etmemektedir” ifadelerini kullandı.

Konferansı, Belediye Başkanı Özgür Özdemir, AK Parti İlçe Başkanı Deniz Sümer, MHP  İl Genel Meclis Üyesi Sezai CİNGÖZ (PALA) , İlçe Emniyet Müdürü Hüray Sancı, Amasya Mübadiller Dernek Başkanı Fahrettin Kayalar, Tokat Erbaa Balkan Türkleri Derneği Başkanı Ümit Küçük, Rumeli Balkan Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Amasya Balkan Türkleri Derneği Başkan Vekili Kasım Alper Özdemir ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.