Amasya İtimat

BACASIZ FABRİKA

Belde ve köylerimizde, birkaç yıldır düzenlenen şenlikler nerde ise gelenekselleşerek yeni bir bayram havası estirmeye, gurbetten sılaya vuslat haftası olarak değerlendirilmeye başlandı.2008 yılının ilk şenliğini Şahin Yaylası (Esençay Belediyesi) ve Baldıran Yaylası (Belevi ve Balıdere Belediyesi) şenlikleri ile açılışı yapılmış olup, 17 Ağustos Uluköy kasabası 1. Baraj Şenliği ve  3. Kozluca Alan Yayla pikniği ile  elvada diyecek. Seneye  yeni umutlarla… Anne, bu sene   şenlikte köydeyim, Baba şenlikte izne ayrılacağım. cümleleri sık kullanılır olacak gibi.

Şenlikler güzel iyi, hoş da, amaç sadece yiyelim, içelim, eğlenelim olmamalı. Madem vuslat var, madem hasret var, neden bu şenliklerin ardından  her yıl  bildirge yayınlanması daha makul olmaz mı?. Gelecek yıl için kalkınma, yatırım hedefleri, ülke ekonomisi, Taşova ekonomisine belde, köy ekonomisine  ne kadar katkıda bulunuruz bunun deklaresi yapılması ayrı bir güzellik katmaz mı?.

 Şenlik bitti, iş bitti. Ortada ki fatura ne olacak?.. Artık organizasyonun sorumlusu kim ise, o düşünsün bir sürü masraf, ne olacak şimdi? Sonuç, güzel oldu, elinize sağlık, emeği geçenlere şükranlar, sonsuz teşekkürler. Denir, biter.

 Taşova’mızın doğal güzelliklerini anlatmaya gerek var mı?. Bilmem, ama bir şahin yaylasında yaz ayında 3 mevsim yaşanan hava, Boraboy’da krater göl, Alpaslan‘ın Göz’ü, Uluköy Barajı, çok il de dahi bulunmayan doğal güzellikler  ve Allah’ın nimeti, tam ortadan akan Yeşilırmak bağırıyor beni de unutmayın diye..

  Bizde olması gereken her şey var, olmayan şey ise maalesef kafa!…

Bir sürü dinamikler var dinamikleri hareket ettirecek mekanizma yok. Sıkıntı burada, eleştiri var, eleştiriyi hazmedecek olgunluk yok.. Bunları aşarsak o zaman çıkarız, çayımızı yudumlamaya,  nerede kalmıştık?. Diyebiliriz, yaylalarımızda… Boraboy’da,  Şahin’de, Göz’de, Makmarardı, Uluköy barajında .

İstense bu saydığımız yerler  iç ve  dış turizm için gerekli alt yapı oluştuğunda bulunmaz nimettir bunlar, bacasız fabrikalardır. Bu dinamiklerin hareketi günlük siyasetle partizanlıkla değil, özveri ile iyi niyetle birlikle beraberlikle aşılır.

Belediyelerin kapatılması ihtimalinin %99’lara çıktığı bu günlerde Esençay Bld. Bşk. İlhan Arduç’un yüzünde umutsuzluk, doğal  güzelliğin heder olacağı endişesini gördüm. Geçen yıl siyasi akına uğrayan Şahin Yaylasına bir  siyasimizin kutlama mesajı çekme zahmetinde dahi bulunmaması oldukça manidar olup, demek ki seçime kadar düşüncesini akla getirdi.

Gecenin ilerleyen saatlerinde tek başına etrafı kontrol etmeye çalışan, sakinlerin rahat ve huzur sorumluluğunu hisseden,  Başkan  İlhan Arduç, seneye belediye de yok. Acaba nasıl olacak? Yarım kalan yol, konaklama, peyzaj problemi vardı. Kim nasıl yapacak? Hep bu sorulara beyninde cevap arayarak konuklarını ağırladı ve uğurladı!..

Taşova’mızın her köyü başlı başına ayrı doğal güzelliğe sahip.  Ön plana çıkan  yerlere sahip çıkmak, onları tanıtmak , organizasyon-larında kataloglarda, broşürlerde yer almasını sağlamak, her ne kadar öncelikli, Taşova belediyesi ve İlçe Kaymakamlığının görevleri  içerisinde yer alsa da  tüm Taşova sevdalılarına düşen görev  mutlaka vardır.

Şenliklerden beklenen sadece piknik  olmamalı, bir taşla üç kuş vurulmalı.. Reklam Tanıtım, Organizasyon. Dünyaca bilinen Kadırga, Erciyes, Kabaoğuz, Kümbet yayla şenliklerine, Taşova’mızın Şahin, Boraboy, Destek Makmarardı, Tekpınar v.s. neden eklenmesin, eksiğimiz mi var?

BUNUN İÇİN GEREKEN TEK ŞEY…. BİR KELİME… BİR SLOGAN

SLOGANI  BULACAK OLAN YİNE  BİZLERİZ…

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.