AV SEZONU BAŞLIYOR

Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, 2022 -2023 Av Döneminin 20 Ağustos 2022 Cumartesi günü başlıyor.
6 Mart 2022 tarihinde sona eren 2021-2022 Av Sezonu ardından, 2022-2023 Av sezonu, 20  Ağustos 2022 Cumartesi (bugün) başladı. Tarım ve Orman Bakanlığı, avcılık belgesi olmayan ve avlanma usullerine uymayan avcılara büyük yaptırımlar olacağını  vurguladı.
Merkez Av Komisyonu, Av Döneminde geçerli olacak kara avcılığıyla ilgili avlanma usul ve esaslarını belirledi. Alınan karar’ın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından av sezonu 20 Ağustos Cumartesi günü başlayacak. Avcılığına izin verilen hayvanların izin verilen zamanlarda izin verilen sayıda ve izin verilen silahlarla avlanmasına izin verilecek.
Konu ile ilgili olarak Amasya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; “Merkez Av Komisyonu; Avın açılış ve kapanış tarihlerini, Avına izin verilen av hayvanları ile avcı başına avlanabilecek bir günlük av hayvanı limitlerini, Avlanma günlerini, Avlanmanın yasak olduğu avlaklar ile sahaları, Av dönüşünde avcıların taşıyacakları av hayvanı miktarını, Devlet ve genel avlaklarda avlanmayla ilgili hususları, Avlanmada kullanılması ve bulundurulması yasaklanan araçlar, gereçler ve özelliklerini, ve mücadele amaçlı avlanma usulünü, belirlemiştir.
Buna göre avlanma; tüm bölgelerimizde aynı gün 20 Ağustos 2022 tarihinde bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacak.
Alınan karar uyarınca Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde (idari tatiller de dahil) av yapılabilecektir. Ayrıca yaban domuzu avı ilave olarak Salı günü de yapılabilecek.
Avcıların avlanma hakkını elde edebilmeleri için Avcılık Belgesi almaları ve belirlenen avlanma izin ücretini İl Şube Müdürlüklerinin döner sermaye işletmesine ait hesaplarına yatırmaları gerekmektedir.
Avcılar, Avlak Yönetim Bilgi Sisteminden (AVBİS), Avcı Avlakta Mobil Uygulamasından (AVA) ve 0850 888 06 06 numaralı çağrı merkezinden gerekli izni aldıktan sonra, genel ve devlet avlaklarda avlanabilecek.
Avcılar; Merkez Av Komisyonun Resmi Gazete ’de yayımlanan 21 sayılı Kararındaki yer alan diğer avlanma esas ve usullerine uymaları zorunludur. İlgililere ve avcılara duyurulur.” ifadelerine yer verildi.
Bir 1 kişi ve açık hava görseli olabilir

Yorum Ekle