Astronomi, Astrofizik ve Astronom hakkına bilgi

İnsanoğlu her zaman gökyüzünün ötesinde neler olduğunu merak etmiştir. Tarihe baktığımızda insanlıkla ilgili ilk yazılı kaynaklarla birlikte insanların gökyüzü ile ilgili araştırmalar yaptığını biliyoruz.

Eski insanların bu çağda yaşayan insanlardan daha çok gökyüzüne baktığını söylesek sanırım doğru bir tespit yapmış oluruz. Çünkü bugün elektriğin kullanımının yoğun olması itibariyle gece olduğunda insanlara aydınlık sağlayan elektrik bir noktada insanların gökyüzüne bakma ihtiyaçlarını ortadan kaldırmıştır.

Geçmişte elektrik olmadığı için gece vakti oluğunda insanların odaklanabileceği yegane şey gökyüzü ve gökyüzünün ötesini merak etmekti. Tabii bu sadece gökyüzünü seyretmekle ilgili bir durum değildi. Eski insanlar doğayı keşfetmek ve doğal olaylarını anlamak adına gökyüzünün hareketlerini takip etmenin bir gereklilik olduğunu kavramışlardı.

Bugün tarihe baktığımızda yılın 365 gün olarak hesaplanması gibi önemli gelişmeler insanların tarım yaparken bunu en verimli şekilde nasıl yapabiliriz sorusunun cevabını aradığı dönemlerde buldukları bir şeydi.

Astronomi o zamanlar insanların mevsimle değişimleri nokta atışı olarak tespit edebilmek ve tarlalarındaki düzeni buna göre ayarlamak maksatlı en çok Eski Mısır’da ilerlemişti. Yine o zamanlar dünyanın farklı coğrafyalarında farklı medeniyetlerde yılın 365 gün olduğunu tespit etmişlerdi.

Bugün ise astronomi gerçekten çok fazla ilerledi ve uzayın derinliklerine izleme araçları gönderebilecek ve uzaya çıkacak kadar ilerleme sağladık. Bugün astronomi nedir sorusunun cevabını uzay bilimi diye cevaplayabiliriz.

Bir de astronomi kavramıyla bağlantılı başka bir bilim dalı olan astrofizik vardır. Bu da gökyüzündeki gezegenlerin, yıldızların hareketlerini takip ederek fizik kuralları açısından inceleyen bilim dalıdır. Bir nevi astronominin bir alt dalı olarak astrofiziği gösterebiliriz.

Astronom ise astronomi ile uğraşan bilim insanına verilen addır. Bugün dünyanın en büyük uzay inceleme kuruluşu olan NASA’da bir çok astronom çalışmaktadır. Astronot ise uzaya çıkan insanlara denilmektedir.

Bugün hala insanların ilgi odağı olan ve geçmişte de bir çok insanın uğraştığı ve başvurduğu astroloji kavramı vardır. Astroloji, astronomi ile dolaylı yoldan bağlantılıdır. Astroloji bir bilim dalı değildir ve bugün bu kavramın tam olarak nereye konulacağı ile ilgili tartışmalar devam etmektedir.

Astroloji tam olarak gezegenlerin ve yıldızların hareketlerinden yola çıkarak insanların ve toplumların geleceği ile ilgili tahminler yapma işidir.

Astronomi kısa bilgi yazısını inceleyebilirsiniz.

Yorum Ekle