Amasya İtimat

Aslen Taşovalı, TÜRKİYE’NİN İLK 400 SANAYİ KURULUŞU ARASINA GİRDİ…

1924 Mübadele yıllarında ilçemize bağlı Hacıbey köyüne gelen Kozlu ailesinin oğlu merhum Davut Kozlu, 1945 yılında vatani görevini tamamlayıp, Samsun-Havza deresindeki değirmenlerde buğday kırdırmacılığı yapıp, bu unları fırınlara ve de piyasaya satarak zahirecilik işine başlamış.

 

Davut Kozlu, merhum Naim Bayramoğlu ile ortak Amasya İl Özel İdaresi yanındaki giriş bölgesinde günlük 16 ton un üretimi yapan Zafer Un Fabrikasını kurmuşlar. Arsayı 1953’de alınıp, 1954’de inşa edilmiş ve 1955 yılı başlarında günlük 16 ton kapasiteli buğdaydan un üretimine-imalatına başlamışlar. Bu ortaklık 1964’de bitmiş. 1973 yılında vefat eden Davut Kozlu’nun oğulları bayrağı daha da ileriye taşımışlar.

 

Genel Merkezi  Suluova’da bulunan ve Ankara, Bursa, Çorum, Elazığ, Erzurum, İstanbul, Karabük Kayseri, Ordu, Samsun, Sivas, Tokat, Trabzon’da şubeleri bulunan MİSUN Kozlu Yumurta, Mustafa Kozlu önderliğinde Un, Yem ve Yumurta sektöründe ülkemizin ilk 5 firması arasına girmiş durumda.

BÜYÜK BİR BAŞARI HİKAYESİ: SANAYİ KURULUŞLARI ARASINDA TÜRKİYE’DE 384. SIRAYA YÜKSELDİ

2023 yılı verilerine göre; Kozlu Gıda İmalat San. Tic. ve Taşımacılık A.Ş. 15.086.438.023 net satışla ve 2022 yılına göre 83 sıra atlayarak 384.sıraya yükseldi.

 

”En büyük  zevkimiz; iş ve aş vermeye devam etmektir.” düsturu ile iş hayatını başarılarla sürdüren Hayırsever İşadamı Mustafa Kozlu’dan, babaları merhum Davut Kozlu’nun çocukluğunun geçtiği bu topraklara da bir yatırım yaparak vefa borcunu ödemelerini temenni ediyoruz.

Yorum Ekle