Amasya İtimat

ASARCIK İNTİBALARIM

Ahmet  Günaydın

25 Kasım 2022 Cuma günü Taşova Yerel Eylem Derneği YEG  tarafından Karadeniz Bölgesi YEG’lerarası bir toplantı için  Samsun’a bağlı komşu ilçe Asarcık ilçesinde idim.

2020 yıllarında kurulan Asarcık YEG Derneği ve Asarcık Üreten Kadınlar Derneği ASÜDER tarafından 20 Haziran 2022 günü Taşova ilçemiz ziyaret edilmişti. Hem İade-i ziyaret kapsamında hem de Karadeniz YEG’leriyle yapılan Yıllık Uygulama Planı (YUP) toplantısına katılmak için geldiğim Asarcık’ta eski anılarımı tazeledim.

Aslında Asarcık ilçemize Şeyhli veya Korubaşı (Serniç) üzerinden yaklaşık 60-62 kilometre uzaklıkta ancak yol düzgün değil. Ladik-Kavak üzerinden 98 kilometre.

1999 yılında Müftülük dükkanlarında matbaa açmıştık.Asarcık’ın ASAR’ı Taşova’nın TAŞ’ını birleştirerek ASARTAŞ Gazetesi çıkarma düşüncemiz vardı ancak 7 ay sonra Asarcık’taki matbaayı kapatmak  durumunda kaldık.

1987 yılında Kaymakamlık olan Asarcık’ta ilk belediye seçimi 1989 yılında olmuş, seçimi kazanan Bahri Köşüş iki dönem başkanlık yapmış. 1999 yılında ise aslen ilçemizin Alçakbel köyünden olup, Asarcık’tan evli olan Eğitimci Şerif Sezek bir dönem belediye başkanlığı yapmış.

12 Kasım 2018’te vefat eden Sezek’e Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyoruz.

780 rakımdaki Asarcık’ın son sayımda nüfusu toplamda 16 bin 278 merkez nüfusu ise üçbin civarında. Ekonomik açıdan canlı bir ilçe olan ve bölgeye hitap eden Cumartesi pazarı ile ve tereyağı ile ön plana çıkan ilçede inşaatçılık önemli bir sektör.

İlçe, 17 Ağustos 1999 Marmara depreminde en büyüğü 29 yaşında Gölcük’te gencecik 25 evladını şehit vermiş. Genç şehitlerin isimleri Asarcık camiinin şadırvanında bir kitabede yaşatılıyor ancak isimler solmuş. Bu gençlerin adları Asarcık’ın  meydanında granite işlenmeli.

1944 yılında Asarcık bir köy iken başlatılan şimdilerde Asarcık Belediyesi tarafından geleneksel olarak devam ettirilen Asarcık Panayırı’nda  güreş ve rahvan at yarışlarında  binlerce vatandaş bir araya geliyor. Asarcık’ta bir dikkat çekici husus Taşova’da 9 yıl önce kapatılan Taşova Mahalle ve Köy Muhtarlar Derneği hala kurulamazken, Taşova’nın yarı nüfusuna sahip Asarcık’ta Muhtarlar Derneği faaliyetlerini sürdürüyor. Yine Taşova’da teşkilatı kurulamayan Deva Partisi ve Büyük Birlik Partisinin Asarcık’ta teşkilatları var.

Asarcık!ın Taşova’dan en önemli artısı ise meydanında bulunan Saat kulesiyle yine Asarcık Meydanında Asarcık Üreten Kadınlar Derneği ASÜDER’in sürekli açık tuttuğu on adet reyonu bulunan meşhur Asarcık  Tereyağı, Ata tohumları, Asarcık Kuru fasulyesi,  Pancar ve çeşitli pekmez türleri Kabak, ıhlamur gibi ürünlerin satıldığı yöresel pazarı

 

Yorum Ekle