Amasya İtimat

AMASYA’DA FUTBOLUN ACI DURUMU: KALA KALA BEŞ TAKIM KALDI…

1990’lı yıllarda Amasya’da 1. Amatör kümede 8 takımlı 2 ayrı gurup, 2. Amatör kümede de  7-8 takımlı 2 gurup bulunuyordu.
Zamanla 2. Amatör kümede oynayacak takım kalmayınca önce 2. amatör küme bitti. Akabinde 1. Amatör küme tek guruba düştü. 9, 8, 7, 6 takım derken Koskoca Amasya’da  amatörde topu topu 5 takım kaldı.
25 yıl öncesine kadar Taşova ve beldelerinde 1. ve 2. amatör kümelerde 6 adet resmi kulüp  amatör kümelerde oynuyordu. O yıllarda 23 kasabası olan Amasya’nın 10 kasaba: Taşova, 7 kasaba:  Amasya, 2’şer kasaba: Göynücek ve Gümüşhacıköy, birer kasaba:  Merzifon ve Suluova’da bulunuyordu ve Amasya’nın amatör kümelere en fazla takım çıkaran ilçesiydik.
Taşovaspor, Cemiyetspor, Uluköyspor, Alpaslanspor, Akınoğluspor ve Belevispor.
Bu yıl maalesef imkansızlıklar nedeniyle ilçemizin yegane takımı Taşovaspor Amatör kümeye katılamıyor. İşin bir ilginç tarafı da Amasya merkezden hiç bir takım bu yıl Amatör kümede yok.
AMASYA 1. AMATÖR KÜME A TAKIMLAR LİGİ 29 OCAK’TA BAŞLIYOR.
Kaynak: Suluovayenihabergazetesi-AA/Murat Arslan
Amasya 2022-2023 1. Amatör Küme A Takımlar Futbol Sezonunun takvimi belli oldu.
Amasya ASKF ve TFF Amasya İl Temsilciliğinin kulüp yöneticileri ile yaptığı toplantı neticesinde, Amasya 1. Amatör Küme de A Takımlar Liginin; Merzifon 2018, Merzifonspor, Merzifon Gençler Birliğispor, Suluova Belediyespor ve Suluova FK.’dan oluşan 5 Takımın katılımıyla oynanacağı, başlama tarihinin ise 29 Ocak 2023 olduğu öğrenildi.
Açıklanan tarihte başlayacak olan A Takımlar Futbol Liginin Çift Devreli Lig Usulüne göre oynanacağı ve lig sonunda en yüksek puanı toplayan takımın şampiyon olacağı bildirildi.
A Takımlar sezonunun hayırlı olmasını temenni eder tüm kulüp, takım ve sporculara başarılar dileriz.
Suluova 1 Eylül Restauratta yapılan toplantıya, ASKF Başkanı Naci Öztürk, Futbol İl Temsilcisi Bünyamin Aslan ile Merzifon 2018, Merzifonspor, Merzifon Gençler Birliğispor, Suluova Belediyespor ve Suluova FK kulüp yöneticileri katıldı.

Yorum Ekle