Amasya İtimat

AMASYA LEZZETLERİNİ ESENÇAY’DA ÇOCUKLAR YAPTI

Haber : Serdoğan Sıvacı

 

Amasya’ya özgü lezzetler “Türk Mutfağı Haftası” kapsamında Esençay İlköğretim Okulunda tanıtıldı.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde düzenlenen hafta çerçevesinde, Valilik ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinesinde etkinlik gerçekleştirildi.

Etkinlikte Özkan Ağış İlkokulu öğrencileri halk oyunları gösteriysiyle beğeni topladı.

Esençay İlk ve Ortaokulu’nda kurulan geleneksel sofrada, ilimizin yöresel lezzetlerinden Bakla Dolması, Amasya Yağlısı, Amasya Çöreği, Amasya Keşkeği, Toyga Çorbası gibi ürünler öğrenciler tarafından yapılarak servis edildi.

Programa Belediye Başkanı Ömer Özalp, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Tümer, Şube Müdürü Said Yücel, öğretmen ve öğrenciler ile beraberinde Amasya Misket Eller Kadın Kooperatif yetkilileri ile Amasya’dan gelen misafirler katıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Tümer, “İçerisinde bulunduğumuz coğrafya özellikle Anadolu coğrafyası çok kadim bir medeniyet. Uzun yıllar farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu vesileyle de çok farklı örf adetlerimiz ve yemeklerimiz mevcut. Bugün burada Amasya’mıza özgü coğrafi işaret almış yemeklerimizi öğrencilerimiz yapacaklar. Emeği geçen tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

Belediye Başkanı Ömer Özalp’da “Bölgemizin bu damak tadının ileriki nesillere aktarılmak üzere, unutulmuş yemeklerimizin taşınması gerçekten güzel bir etkinlik. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Amasya’nın yöresel yemekleri hazırlayan öğrencilere Türk Mutfağı Haftası’nın yöresel lezzetlerin daha iyi tanıtılmasına vesile olmasından dolayı teşekkür ederiz.

 

Yorum Ekle