Amasya kültüründe önemli bir ziya; Burhan ÖZBAKIR HAYATINI KAYBETTİ

Hüseyin Menç
Burhan Özbakır, 1935 yılında Amasya’da doğdu. Musiki ile iç içe olan aile çevresinden ilk bilgileri aldı. Türk Sanat Musikisi Bestekarlarından İrfan Özbakır’ın en küçük kardeşidir.
Özbakır Türk Halk Müziğine ilgi duymasını daha çocukluk döneminde fark edildiğini ve bunda İstanbul Radyo Sanatçısı ve mahalle komşuları olan Alaeddin PALANDÖKEN’den etkilendiğini ifade etmiştir. Bu etkilenmeyle 1952 yılında saz çalma arzusu ile işe başladı. 1954’de kurulan Musiki Cemiyeti’ne iştirak etti. İsmail Acardağ ve Saadettin Sümbül’den dersler aldı. Türk Halk Müziği Derleme Tekniği’ni öğrendi. Bu arada Türk Halk Müziğine meraklı gençlere Amasya Musiki Cemiyeti’nde ve daha sonra da Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde dersler verdi ve pek çok sayıda öğrenci yetiştirdi.
Türk Halk Müziği derlemelerine önem veren Burhan ÖZBAKIR kendi derlemelerinin de yer aldığı AMASYA TÜRKÜLERİ kitabını 1988 yılında Belediye Kültür Yayınları arasında çıkardı. Bu eserinin ilaveler yapılmış şeklini Saadettin Sümbül ile birlikte düzenledi ve 2008 yılında Amasya Belediyesi Kültür Yayınları arasında 2. Baskısı yapıldı.
Türk Halk Müziği’ne yaptığı hizmetlerden ziyade asıl mesleği olan bakırcılıkta da ayrı bir yer edinmişti. Özellikle yurt genelinde cami alemleri zanaatkârlarından biri oldu. Bu ayrıcalığından dolayı birçok yayın organında hem musiki ve hem de bakırcılığı ile birlikte anıldı. Amasya’da faaliyet gösteren Yeşilay, Amasya Sanatçılar Derneği ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği üyesiydi. Özellikle her ay düzenli şekilde devam ettirilen Külliye Şiir ve Sohbet Akşamlarının renkli simalarından biri olmuştu.
2019 yılında bir dizi sağlık problemleri yaşayan ÖZBAKIR, 25 Eylül 2020’de hayatını kaybetti.
Derlemeleri arasında yer alan türküleri;
Kar Kalmadı.
Ocağında közüm var
Ne sorarsın derdim bana
Amasya’nın elması
Boncuk gözlü güzeller
Hergün çeşme başına
Sabah olmuş
Koyun geliyor
İşkefen pek yumuşak
Bulguru kaynatırlar
Bahçelerde bamiye
Elinde su testisi
Bamiye ekerim
Kınalı gelin
Bahtın kara olsun
Yar elmayı daşladın mı?
Yeşil akar Amasya’nın ırmağı
Amasya’nın dağları
Eh hızara hızara
Semaver Türküsü

Yorum Ekle