Amasya İtimat

Amasya 12 Haziran Festival Açılışında Taşova İlgi Çekti

Amasya 12 Haziran Festival Açılışında Taşova İlgi Çekti

Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında Amasya’da düzenlenen Atatürk ve Bayrağa saygı yürüyüşünde Taşova Kaymakamlığı ve Belediye tarafından oluşturulan ilçemiz kortej ekibi büyük ilgi gördü.

Amasya Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali kapsamında kortej yürüyüşü ve etkinliklerin açılış töreni yapıldı. Düzenlenen kortej yürüyüşü ve açılış törenine, Vali İbrahim Halil Çomaktekin, Amasya Milletvekilleri Naci Bostancı ve Mustafa Tuncer, Garnizon Komutanı Vekili N. Doğan Aşıcı, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, il protokolü, misafir ülke halk dansları toplulukları ve vatandaşlar katıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 12 Haziran 1919’da Amasya’ya gelişinde halk tarafından karşılandığı Cülustepe’den başlayan yürüyüş, İhsaniye ve Pirinççi caddesi boyunca coşkulu bir şekilde devam ederek, Yavuz Selim Meydanına kadar devam etti.

Konuşmaların ardından başlayan kortej geçişinde çok renkli anlar yaşandı. Okulların, misafir ülke halk dansları topluluklarının, kamu kurumlarının, esnaf teşkilatlarının, çiftçilerin, gazilerin ve askeri birliklerin geçişinin ardından sona eren kortej geçişinden sonra Mısır, Kırgızistan, Bosna Hersek, Portekiz, Osetya, Azerbaycan, Litvanya ve İnguşetya’dan gelen misafir ülke halk dansları toplulukları gösterileri sergilediler. Halkımızın yoğun ilgi gösterdiği halk dansları gösterileri protokol üyeleri ve vatandaşların beğenisini kazandı.

Düzenlenen geçit töreninde ilçemiz Cumhuriyet Ortaokulu Mehteran Takımı, Erkekler Hentbol Süper liginde mücadele eden Taşova Hentbol takımı, Taşova Belediyesi tarafından oluşturulan köy hayatını anlatan nostaljik görüntüler hem protokol , hem vatandaşlar  ve özellikle de basın  mensupları tarafından büyük ilgi gördü.

Amasya Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali kapsamında düzenlenen Taşovalılar Gecesi 18 Haziran 2015 Perşembe Günü Amasya Şehzadeler Gezi yolunda saat 21.30 da düzenlenecektir.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.