Amasya İtimat

ALPASLAN’DA 2000 YILLIK KALPLER

Ülkemizde müzesi bulunan 3 köyden biri olan ilçemize bağlı Alpaslan köyündeki müzede sergilenen taştan kalpler ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Birbirinden güzel onlarca tarihi eserin sergilendiği müze otantik iç yapısı ile ilçemiz ve Amasyamız  için büyük bir şans. Bölgedeki arkeolojik ve etnografik eserlerin toplanması ile yıllar önce kurulan müzeyi inceleyen ilimiz Valisi İbrahim Halil Çomaktekin müze için yeni düzenlemeler yapılması için talimat verdi.

18 Kasım 2014 günü ilçemizde bir dizi incelemelerde bulunan Vali Çomaktekin ve beraberindeki heyetin son durağı Alpaslan müzesi olmuştu. Müzedeki eserler; Hitit, Roma, Bizans, Selçuklu  Osmanlı devleti ve 8 medeniyete ait eserlerden oluşuyor.Amasya Müze Müdürü hemşehrimiz (Esençay doğumlu) Celal Özdemir; “Roma döneminden kalma 2 bin yıllık taştan kalp sütununu ilk defa bu müzede gördüğünü ve bir başka benzerinin olmadığını” belirtti.Müzeyi ziyaret eden Vali Çomaktekin’e bilgi veren Amasya Müze Müdürü Özdemir, köyün kurucusu, Selçuklu döneminde yaşamış Seyyid Nureddin Alparslan Er Rufai’nin 1257 yılında yapılmış ahşap sandukasının tropikal bir ağaç türü olan Abanozdan yapıldığını söyledi.

İlçemize 9 kilometre uzaklıkta olan Alpaslan müzesinin bahçesi ise adeta bir açık hava müzesini andırıyor ve ziyaretçileri büyülüyor.

IMG_7255IMG_7255

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.