ALİ RIZA GÜNAYDIN’IN ARDINDAN

Ali Rıza Günaydın; nam-ı diğer Ali Rıza Abi veya matbaacı Ali Rıza, 28 Kasım günü toprağa verildi. Rahmeti bol ve daim olsun. Eğer ölmeden önce kendisine sorsaydık; Ali Rıza Abi senin vefatının ardından hangi dize ile ağıt yakılmasını istersin? Sanırım şu dizeyi salık verirdi.

Alp Er Tunga öldi mü?
Issız ajun kaldı mu?
Ödlek öcin aldı mu?
Emdi yürek irtilur.

Evet, her ilin, her boyun, her törenin bir Alp Er Tunga’sı vardır. Bu yörenin Alp Er Tunga’sının Ali Rıza Abi olduğunu düşünenlerdenim. O gerçek bir Türk milliyetçisi ve gerçek bir ülkücü abisi idi. 12 Eylül dönemi buhranlı günlerinin canlı ve en yakın tanığı idi. Gemisine bindirdiği ülkücü gençliği kendi geçim tarzını feda bedeline karşı en az bela ile ve en büyük ideolojik kazanç ile taşıyan bir abi olarak kalacak ülkücü camianın yüreğinde.

199O lı yıllarda Taşova Gazetesinden yazmaya çalıştığım “ÇINARLARIMIZ” yazı dizisinin bir sayfasını da Ali Rıza Abi’ye ayırmış ve şöyle bir paragraf paylaşmıştım. “Aslında O, matbuat işini yapan bir esnaftan daha çok bir okulun hocası, ya da bir ekolün mimarı veya bir idealin duayeni denilebilir. Evet Ali Rıza abi gerçek ve yaşayan bir duayen. Allah’ın kendisine verdiği ferasetle, basiretini birleştirerek, binasız bir okul açmış ve buradan yüzlerce diplomasız öğrenci mezun etmiştir. Bizim halkımızda yaygın bir ifade vardır. “HAYAT MEKTEBİ MEZUNU”. İşte Ali Rıza Abi bu üniversitenin mastırsız profösörüdür.” O gün yazdıklarımızın doğruluğunu görmek Ali Rıza Abi’nin vefat sonucunda “vay be!..” dedirtti bize… Her şey bir tarafa bu paragrafa ek olarak onun şu hakkını da vermemiz gerektiği bir hak iadesi olarak gözükmekte. Ali Rıza Abi bu bilgeliği ve kanaat önderliği yanında Selma Ve Yusuf Turan gibi en seçkin iki başarılı bilim adamı yetiştirmiş bahtiyar bir babadır aynı zamanda. “Arkasından hayır dua edecek evlat yetiştiren kimsenin sevap defteri kapanmaz” Hadis-i Şerif müjdesine bakılırsa Ali Rıza Abi’nin sevap defterinin de kapanmayacağına kalben inanıyoruz. Mezarına dört kürek toprak attım. İkisi kendi yerime ve diğer ikisi ise selametlik Muhammet Selimoğlu adına… Helal-i hoş olsun. Yakınlarının, ülkücü camianın ve sevenlerinin başı sağ olsun. Rahmetin bol ve daim olsun…

Cennete güle güle git Ali Rıza Abi…

Ömer CELEP
2 Aralık 2017

Yorum Ekle