Amasya İtimat

AĞAOĞLU’ndan AÇIKLAMA

Ağaoğlu firması tarafından yaklaşık 2 yıldır devam eden Umutlu hidro elekrik santralı kanal yapım çalışmalarında Andıran köyünde büyük baş hayvan yetiştiriciliği yapan vatandaşların ırmak kenarında yayılan hayvanların suya erişimi sıkıntı oluşturmuştu.

Bu durum üzerineAğaoğlu firması tarafından bir açıklama yapıldı:

“Bilindiği üzere, Çılgıdır köyü ve Umutlu köyleri arasında inşaat çalışmaları devam eden 30.10.2008 tarih ve EÜ/1820-14/1292 Sayılı Üretim Lisansına sahip olduğumuz 21,5 MWm/20,34 MWe kurulu gücündeki Umutlu HES Projemiz kapsamında teşkil edilen ve krokisi elden verilecek olan 45 m taban genişlikli ve ½ yatay şev eğimli kuyruk suyu kanalından, merada otlayacak hayvanların Yeşilırmak yatağına nasıl ulaşacağı ve susuzluklarını nasıl giderecekleri konusunda köylülerde tereddütler hasıl olduğu duyumu alınmıştır.

Kuyruk suyu kanalı, santraldan çıkan suyun tekrar Yeşilırmak yatağına dökülmesi için teşkil edilmiş ve DSİ 7. Bölge Müdürlüğü/SAMSUN tarafından Umutlu HES’in devamı olan onaylı bir projedir. Kanal şevleri  ½ formatında olduğu için, hayvanların rahatlıkla su içmesi ve Yeşilırmak yatağına ulaşmasına elverişli durumdadır. Gerektiğinde, köylünün arzusu doğrultusunda muhtelif noktalarda iniş – çıkış rampaları da teşkil edilebilecektir.

Santraldan çıkan su kodu ile Yeşilırmak talveg kodu farklı olduğu için her iki kot kuyruk suyu başlangıcı olan 0+000 km de  aynı kotta birleşmektedir.

Ayrıca köylü sulama arkında sürekli su bulundurmak amacıyla, hem Yeşilırmak’tan hem de yükleme havuzundan su temini sağlanacak şekilde önlem alınmıştır.

Sizden ricamız, köylülerin kafalarında oluşan bu tür tereddütleri  şantiyeye gelip yetkililerden öğrenmeleridir.

Bu konudaki duyarlılığınız ve köylü ile olan diyalogdaki yardımlarınız dolayısıyla sizlere ayrıca teşekkür ederiz.

Saygılarımla,

İhsan AVCI

Umutlu HES Proje Müdürü
Enerji Grubu

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.