Amasya İtimat

% 60 HİBE VAR, MAKİNE EKİPMAN PROJELERİNE İLİŞKİN DUYURU

IPARD III programı kapsamında bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi sektöründe hâlihazırda ülkemizde tıbbi ve aromatik bitkiler,yem bitkileri, süs bitkileri, fide ve fidan üretimi ile mantar gibi ürünlerin üretimi sağlanarak çiftçilerin ekonomik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi amaçlanıyor.

TKDK tarafından üretimi desteklenen tıbbi ve aromatik bitki referans listesinde;haşhaş, maydanoz, nane, rezene, kuşburnu, sarımsak, karabuğday, aspir,ve yem bitkileri gibi ürünler bulunmakta olup, söz konusu bitkilerin üretimi için çiftçilerin ihtiyaç duyduğu pulluk, kültivatör, çizel, ekim makinesi, çapa makinesi, römork, ilaçlama makinesi gibi üretim sürecinde gerekli olan tüm makine ekipmanlar için % 60 hibe imkânı sağlanmaktadır.

Örneğin çiftçi 7 dönümlük bir arazide haşhaş ve aspiri dönüşümlü üretmek istiyor.Yani bir yıl haşhaş bir yıl aspir üretecek.Bu kapsamda üretimde kullanacağı tüm ekipmanları (pulluk, kültivatör, kazayağı, gübre serpme makinesi, ilaçlama makinesi, römork gibi) aynı proje içerisinde talep edebilmektedir. Burada makine ekipman talebinde sayı sınırı aranmamaktadır.

Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği amacıyla makine ekipmanlarını almak ya da yenilemek isteyen çiftçilerimiz hazırladıkları projelerde ekim yapacakları arazinin büyüklüğü ve üretimde kullanacakları traktörün kapasitesi almayı planladıkları makine ekipmanlarının kapasiteleri ile mutlaka uyumlu olmalıdır.

TKDK, üretim yapılacak araziye ilişkin olarak,Proje başvurusu yapacak çiftçiler, alacakları makine ekipmanların kapasitesine azami ölçüde dikkat etmesi projenin uygulanabilirliği açısından hayati olarak görülmektedir. Proje başvurusu yapılırken hangi makine ekipmanların hangi amaçla kullanılacağı ile makine ekipmanın kapasitesinin seçim gerekçelerini doğru ve ikna edici şekilde açıklanması gerekmektedir. Kuruma teslim edilen proje incelenirken üretim ile ilişkisi olmayan ya da projenin ihtiyacından çok daha yüksek kapasiteli makine ekipmanların belirlenmesi durumunda bu makine ekipmanların desteklenmeyeceği unutulmamalıdır.

Yorum Ekle