48 YIL ÖNCE TAŞOVA…

Ahlaksızlığın Belirtileri
Ali Rıza Günaydın

..

Bir Alman Heyeti Taşova’ya geldi RUHRKOHLE A.G. ŞİRKETİ TEMSİLCİLERİ TÜRKİYE’DEN İŞÇİ SEÇECEK

Almanya’da bir çok maden şirketlerinin bir araya gelerek kurdukları Ruhr-kohle A.G. «Essen» den şirketi 200.000 işçi çalıştıran bir şirket haline gelince büyük bir işçi sıkıntısıyla karşılaşmış. daha evvel çalıştırdığı işçilerin % 10 unu teşkil eden Türklerden memnun oldukları için. Türkiye’den işçi seçmek üzere bir heyet göndermişlerdir.

Bu heyet mensuplarından birkaçı da bu vesileyle Taşova’ya gelmiş ve Alpaslan Belediyesi tarafından ağırlanmıştır. Heyet mensupları bu arada Boraboy gölüne götürülmüş ve kendilerine bir yemek verilmiştir.

İş ve işçi bulma kanalıyla kaliteli ve tecrübeli işçi alınacağını beyan eden heyet mensupları, temaslarına devam etmektedirler.

ATANMA

1968 Temmuzundan beri ptt müdürü olarak kentimizde vazife gören Sayın (Ünal Yılmaz 14-6- 1971 pazartesi günü vazifesinden ayrılarak Vezirköprü ptt müdürlüğüne atanmıştır.

Kentimiz PTT Müdürlüğüne ise Göknücek PTT müdürü Murat Güncü atanmıştır. Yenİ müdür 25.6.1971 den İtibaren vazifeye başlayacakttr.

Yeni PTT müdürümüz Murat Güncü’ye hoş geldiniz der yeni görevinde başarılı olmasını dileriz.

Eski Müdür Ünal Yılmaz’a da güle güle der yeni görevinde Başarılar dileriz.

SELLERİN HARAP ettiği tarlalara mısır ekiliyor

Son günlerdeki yağışlar nedeniyle mahsullerin dolu ve sellerle harap olmasından doğan zararların bir kısmım telafi edebilmek İçin. köylüler mısır ekmeye başlamışlardır. Bölgemizde eskiden çok miktarda ekimi yapılan mısırın son yıllarda yerini soğan, bamya, pancar gibi ürünlere terk etmesi kazanç seviyesini yükseltmek İçindi.

Bu sene ise mısırın Kilo-gramı 1 TL. olarak piyasada aranan bir mahsul durumundadır.

YAYLASARAY’DA Kan Davası:

İki Yaralı Var

Gazetemizin 6.5.1971 tarih ve 7 nolu nüshasında verdiğimiz Yaylasaray’daki cinayet haberinde adı geçen Aslan ve Şahin aileleri kan davası yüzünden gene birbirlerine girmişler ve her iki taraf da birer yaralı vermiştir.

Hadise 14.6.1971 günü tarlaya gitmekte olan Şahin Aslan’ın önüne çıkan Halil Şahin hasmının kadınların arasında olduğu için üzerine ateş edemeyince fırsattan istifade eden Şahin Aslan, Halil Şahini av tüfeğiyle yaralamış ve yaralı Amasya’ya kaldırılmıştır.

Ertesi gün de Şahin ailesinden birisi Aslan ailesinden Mehmet Aslan ‘ı av tüfeğiyle yaralamış Mehmet Aslan’ı yarala-yanın Eyüp Şahin isminde küçük bir çocuk olduğu iddia edilmektedir.

BORABAY GÖLÜ VE YOLU

Borabay Gölü son günlerdeki bol yağışlar nedeniyle su seviyesinde 2 metre artış göstermiştir. Su seviyesinin yükselmesi ile göldeki doğal manzara görülmeye değer bir durum arz etmektedir.

Göl kıyısındaki ağaçlarla göl suları adeta dağ rüzgârlarının hoyrat kamçılarıyla öpüşmektedir. Bu yıla değin az görülmüş olan böyle bir su yükselişinin yanında yine bu yıla değin görülmemiş derecede balık da çoktur.

Diğer taraftan sel sularıyla harap olan göl yolunun da onarımına başlanmıştır. Yol inşaatı hızla devam etmektedir. Kısa zamanda eskisinden daha güzel olarak hizmete açılacaktır.

Boraboy Gölünde turizm mevsimi boyunca sıkı emniyet tedbirleri alınacak hiç bir kimse “tabanca atma.. “Sarhoşluk.. gibi taşkınlıklarda bulunamayacaktır.

TAŞOVA GENÇLİK -3 ALPASLAN GENÇLİK -ı

13.6.1971 Pazar günü Alpaslan Kasabası futbol sahasında yapılan maçta Taşova Gençlik Spor kulübü Alpaslan’1 3-1 gibi net bir skorla yenmiştir.

Maçı Taşova Gençlik Şu kadroyla oynamıştır.

İsmet – Muzaffer – Yılmaz – Veli «Nccmi,» Kâmil, Mehmet – Şükrü, Hidayet. Osman, Adnan, Yüksel.

Rüzgârlı bir havada oynanan maça, her iki takım da hızlı başlamış, zamanla Taşova’nın ezici baskısı kendini hissettirmeğe başlamıştır. Bu baskı semeresini vermiş Hidayet 22. dakikada Taşovanın ilk gölünü atmıştır. Bu gole Alpaslan 32. dakikada Şeref vasıtasıyle Cevap vermiş, 43. dakikada Osman’ın attığı ikinci golle Taşova devreyi 2-1 galip bitirmiştir.

İkinci devre Veli’nin yerini Necmi’yi alan Taşova baskısını daha da artırmış, Osman’ın attığı bir gölün sayılmamasından sonra gene Osman 68. dakikada Taşova’nın 3. golünü de atmış maç da 3- 1 Taşova’nın galibiyetiyle bitmiştir.

Gençlik Kulübü idare heyeti toplandı

İdare heyeti 15-6-1971 günü yaptığı toplantıda bazı kararlar almış ve bugün (dün) de futbolcularla bir sohbet toplantısında bulunulmuştur. İdare heyetinin aldığı kararlar arasında; maç için 15 çift ayakkabı 20 adet malzeme torbası alınması ve antreman günlerinin tesbiti ve diğer bazı hususlar vardır.

Kulübün kuruluş gayeleri futbolculara bir daha belirtilmiş, kendilerinden istenilen efendilik, centilmenlik karşılıklı sevgi saygı Ve iyi birer arkadaş olmaları husustan olduğu, meziyetleri kendinde toplayan oyunculardan kurulacak ekiplerin yapacakları sportif temaslarda yüksek başarılar elde etmelerinin tabii olacağı anlatılmıştır.

Yorum Ekle