Amasya İtimat

14 KASIM DÜNYA DİYABET (ŞEKER) GÜNÜ

Diyabet insülin eksikliği, insülin direnci veya her ikisinin birlikteliği sonucu kanda glukoz seviyesinin yükselmesine bağlı olarak gelişen ve kronik ve akut komplikasyonlara neden olabilen ömür boyu süren bir hastalıktır.

Diyabet kontrol altına alınamazsa zaman içinde diyabetin kronik komplikasyonları olan gözde, böbreklerde ve dolaşım sisteminde ciddi hasarlar gelişir. Diyabetin varlığı, ayrıca koroner kalp hastalığı ve diğer hastalıkları da tetiklemektedir. Hem tip 1 ve hem de tip 2 diyabette kan şekeri kontrolünün yeterince sağlanması ile bu komplikasyonlar önlenebilmektedir.

Sık idrara çıkma, ağız kuruluğu, sürekli susama hissi, her zamankinden çok su içme, çok yemek yemeye rağmen kilo kaybı, halsizlik, yorgunluk ve huzursuzluk en sık görülen belirtiler arasındadır. Hafif şişman veya obez bireyler, ailesinde diyabet bulunan bireyler yüksek risk altındadır.
Diyabetten korunmak için yeterli ve dengeli beslenmeli, hareketli bir yaşam tercih edilmeli, ideal kiloya erişmek hedeflenmelidir. Ayrıca diyabet tanısı alan veya diyabet riski taşıyan bireylerin düzenli olarak kontrol yaptırmaları yarar sağlayacaktır.

Uzm. Diyetisyen Gülay KURT GÜNEYİ

Yorum Ekle